Actualitate

Dacă doreşti binele tuturor, nu va mai fi nimeni care să te muncească

513

Nu lua aminte ce îţi zice careva, dacă te jigneşte. Tu osteneşte-te, roagă-te lui Dumnezeu să-i iubeşti pe toţi. Roagă-te Domnului să le dea tuturor Înger bun, ca tu să ai pace înlăuntrul tău. Şi, dacă te împaci cu toţi, dacă doreşti binele tuturor, nu va mai fi nimeni care să te muncească. Singuri ne muncim pe noi înşine cu gândurile.

De aceea a şi spus Domnul să-i iubim pe vrăjmaşi, să ne lepădăm (de gânduri). Dacă ne lepădăm din inimă, atunci va fi ca şi cum nimic nu s-ar fi întâmplat – nimic nu ne mai munceşte. Şi atunci suntem paşnici.

Altfel, ne necăjim la nesfârşit pe noi înşine şi ne tulburăm cu totul – nu numai fizic, ci adeseori şi psihic, ne tulburăm pe noi înşine. Atunci îţi este mult mai greu să-ţi vii în fire şi multe sunt bolile trupeşti de care numai noi suntem vinovaţi, pentru că nu avem gânduri bune.

Din Starețul Tadei de la Mănăstirea Vitovnița, Pace și bucurie în Duhul Sfânt, Editura Predania, București, 2010, p. 118-119

 


Articole Asemănătoare
197

Cu cât înaintează cineva, cu atât îşi vede mai mult lipsurile şi nedesăvârşirile

Gheronda, după cum mă văd pe mine însămi, devin pe zi ce trece tot mai rea. Ce se va întâmpla cu mine? – Ascultă, binecuvântato, există trei stadii. În primul stadiu, Dumnezeu dă bomboane şi ciocolate, fiindcă vede nevoia şi neputinţa sufletului. în al doilea, El îşi retrage puţin Harul Său pentru a ne înţelepţi, […]

Articole postate de același autor
0

Voluntarii Bisericii în sprijinul celor izolați la domiciliu

Cu binecuvântarea și îndemnul părintesc al ÎPS Mitropolit Vladimir, voluntarii Centrului Social-Misionar „Icoana Maicii Domnului Bucuria tuturor celor necăjiți” oferă gratuit în această perioadă pachete cu produse alimentare la domiciliu pentru persoanele vârstnice, bolnave și vulnerabile aflate în autoizolare și în situație de criză. Urmând porunca Mântuitorului „Iubește-ți aproapele ca pe tine însuți!”, tinerii voluntari „Părintele […]