Actualitate

Cum știi că NU e iubire

44

Orice mizerie dintre doi oameni își găsește ca scuză iubirea. Și continuă. Și trebuie acceptată. Și e o normalitate, că doar „ne iubim”.

Nu mai faceți din iubire o dependență fizică și psihică de alt om. Nu-l iubești atunci când scopul este să-ți satisfaci nevoile emoționale și sexuale. Iubirea nu e egoistă.

Nu e iubire atunci când te pierzi pe tine, când nu mai știi cine ești, când ești manipulat/ă, iar valorea ta este definită de ochii celuilalt.

Nu mai spune că-l iubești din cauză că te doare sufletul și îi simți lipsa. Nu tot ceea ce simți e iubire. Doare frica de singurătate. Doare respingerea. Doare acea lipsă a ceea ce el îți oferea.

Nu este iubire atunci când trebuie să alergi după el și să-i cerșești atenție, pentru că iubirea stă pe loc și oferă fără să aștepte ceva în schimb.

Sentimentul de iubire este pur. Nu îl mai tăvăliți prin noroi. Nu-l mai amestecați cu altele.

Iubești sau doar ți se pare că iubești?


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
469

Cum putem trăi curaţi într-o lume murdară?

Putem trăi curaţi într-o lume murdară dacă ne curăţim şi păzim inima şi mintea. Toată mizeria lumii în care trăim iese din inima omului. E o mizerie ţâşnită din poftele rele în gândurile murdare, în imaginarul nostru, de unde năvălesc în realitate văzută, zisă exterioară. De exemplu, gunoaiele, cutiile, pungile şi sticlele de plastic aruncate […]

Articole postate de același autor
604

Să sporim în post, rugăciune și fapte bune

Parcurgem perioada Postului Nașterii Domnului. Perioadă în care pe de o parte, ar trebui să conștientizăm starea puținătății și păcătoșeniei în care de cele mai multe ori ne regăsim cei mai mulți dintre noi, iar pe de altă parte, să tindem să urcăm din cele mai de jos spre Dumnezeu, pentru a renaște și noi odată cu […]