Actualitate

„Cum ne dăm seama care e persoana potrivită pentru noi?”

13973

„Cum să ne dăm seama care e persoana potrivită pentru noi și ce vrea Dumnezeu pentru noi? Nu știu, să șiți, niciodată nu am știut. E un radar special, e un feeling care se dezvoltă în tine. Nu poți să zici ia-l pe ăsta și fugi.

Problema mai nouă a tinerei generații masculine, să mă iertați, băieți, este că nu mai sunt bărbați. Ei fac curte, nu mai fură fetele. Ei nu știu că prima dată trebuie să-i spui fetei cât de valoroasă e și apoi să-i construiești curtea.

A te alege cu ceva înseamnă a-i îngădui Lui Dumenzeu să te pună laolaltă. Văd zeci de fete care suferă că mutul nu zice nimic. O fâțâie, o-nvârte, îi dă semnale amărâte de o mie de ori. Asta, săraca, stă toată ziua și se roagă la celular.

E nefiresc, măi oameni buni.

M-a mai întrebat odată o fată despre cum să-i arate unui băiat că îl iubește. Du-te și-i spune: te iubesc, mă, b****, mă băiete, mă! Știu că ai un pomelnic întreg cu viii!

Dar mai este câte o tanti sau un nene care vine cu un pomelnic la morți și zici că are cimitir particular. Oleacă de decență!

Și nu uitați: cheia fericirii este decența. Nu oferiți niciodată mai mult decât sunteți dispuși să oferiți. Niciodată iubirea nu se ține cu sexul. Sexul se ține cu iubirea. Nu icoana ține cuiul, veți zice voi, iar eu voi spune că icoana ține cuiul. E ca-n Icoana Maicii Domnului cu Fiul. Nu știi care pe care ține în brațe.

Și apoi, vă mai întreb încă o treabă. Pe cei mai în vârstă îi rog să-și astupe urechile. Măi fetelor, cum vă pupați cu unul care e dat cu gelatină pe cap? Gelatina e făcută dintr-un element din uterul vacii. Pupați vaca!

Eu nu spun că băiatul nu trebuie să fie decent, că nu trebuie să-și aranjeze părul, dar când vezi câte un puștiulică…

Mă uit la fotbaliștii mari câștigători de bani, cu niște freze pe ei, niște bătuți în cap. Și vine biata fată, vrea să-l pupe pe cap și îl pupă pe țepi. Dar și la fete vezi diferite modele.

Am văzut una ieri și mi s-au aburit ochelarii. Era cheală pe jumătate de „emisferă nordică”, avea niște urechi, săraca, chiar mi-a fost milă de ea. Bine, doamnă! Eu știu că și marțienii cred în Domnul și a-nceput să râdă și ea. Iar căsnicii cu de-astea nu prea țin.


Articole Asemănătoare
68

Divorţul nu este alternativă la căsnicie

Spuneţi-ne, vă rugăm, părerea sfinţiei voastre în legătură cu următoarea situaţie: doi soţi care nu mai comunică între ei, care nu se mai iubesc, deci a căror căsnicie a eşuat, trebuie să rămână împreună doar pentru că Biserica nu este de acord cu divorţul, chiar dacă au copii? Păi, nu. Pot să rămână împreună din […]

Articole postate de același autor
2555

Tinerii din ASCO au participat la Marșul Familiei

Sâmbătă, 14  mai 2016, Chişinăul a devenit pentru câteva ore, capitala valorilor tradiţionale ale familiei. Recent Mitropolia Moldovei a făcut un apel către întreaga comunitate ortodoxă din Republică pentru a ieși la un marș în susținerea familiei creștine, a familiei tradiționale. Asociația Studenților Creștini Ortodocși, alături de alte sute de creștini din numeroase parohii, a răspuns apelului […]