Actualitate

Cum alungăm tristețea?

320

Odată Stareţul Efrem Katunakiotul ne-a mărturisit: „La fiecare patru-cinci ani Dumnezeu îngăduie să vină peste mine un val de tristeţe. Gânduri de descurajare, de deznădejde înconjoară sufletul. Atunci este nevoie de răbdare până trece valul. Dar este bine ca nimeni să nu te observe. 

Să rămâi şi în bucurie şi în întristare acelaşi, liniştit şi cuviincios în afară şi netulburat înlăuntru. M-am adăpat din destul din cele mai dulci izvoare ale Raiului, dar am avut grijă să nu mă mândresc. Am băut şi din apele amare ale iadului, dar am avut grijă să nu fiu înghiţit de deznădejde”.

Din Ieromonah Iosif Aghioritul, Stareţul Efrem Katunakiotul, Editura Evanghelismos, Bucureşti, 2004, p. 52


Articole Asemănătoare
658

Cheia potrivită

  La un călugăr a venit o femeie să-i ceară ajutorul, fiindcă nu avea înţelegere în casă. – Ce-ai făcut în această situaţie, a întrebat-o călugărul? – Am încercat să-mi conving bărbatul, certându-l. – Când aţi avut iar probleme, ce-ai mai făcut? – Acelaşi lucru, i-a răspuns din nou femeia. I-am reproşat şi l-am certat. […]

Articole postate de același autor
530

ÎPS Mitropolit Vladimir a liturghisit la Schitul Sihăstriei Goloseevo „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din s. Ghiliceni, r. Telenești

În Duminica a VIII-a după Cincizecime, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, ÎPS Mitropolit Vladimir a liturghisit la Schitul Sihăstriei Goloseevo „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din s. Ghiliceni,  r. Telenești. Alături de Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova au înălțat rugăciuni: PS Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, PS Isaachie, Episcop de Vorzel, Vicar al Mitropoliei Kievului, […]