Actualitate

Cu ce e mai sfânt preotul ca mine, ca eu să mă spovedesc în faţa lui?

557

Mi-a plăcut expresia unei doamne: "- Cu ce e mai sfânt preotul ca mine, ca eu să mă spovedesc în faţa lui? - Vă recomand un copac secular! Zic..Este Teiul lui Eminescu în Parcul Copou din Iași, Stejarul Unirii şi mai este un stejar vechi din vremea lui Ştefan cel Mare... faceţi acolo spovedania! "Nu e nevoie să o faceţi la preot!"


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
8871

Ar trebui să vă bucurați că aveți necazuri. E semn bun

O femeie nu vroia să aibă copii. La spovedanie nu îi spunea duhovnicului că lua pilule contraceptive. După câțiva ani, însă, preotul a întrebat-o: -Ce e cu voi de nu aveți copii? Aveți probleme cu sănătatea? -Nu, părinte. Soțul femeii era de față: -Nu, părinte, suntem sănătoși. Dar dacă nu pot să o conving… Duhovnicul […]

Articole postate de același autor
5610

„Iubeşte şi fă ce vrei”

Explicaţi-ne cuvintele Fericitului Augstin „Iubeşte şi fă ce vrei”. Da, este un cuvânt al fericitului Augustin pe care l-am auzit şi eu, încă în copilărie. Dacă-L iubeşti pe Dumnezeu, poţi să faci orice vrei, că nu poţi face ceea ce nu trebuie să faci. În momentul în care eşti angajat în legătura cu Dumnezeu, prin […]