Actualitate

Copiii se împărtășesc pe nemâncate?

1015

Copiii mici trebuie împărtăşiţi cât mai des, pentru că Sfânta Euharistie întăreşte trupul şi sufletul nostru. Bineînţeles căpruncii trebuie alăptaţi până la Liturghie şi se permite ca celor mici să li se dea puţină mâncare.

Copiii mai mari se vor împărtăşi pe stomacul gol. Cu cât mai devreme va apărea sentimentul conştientizăriiî mpărtăşirii pe nemâncate, cu atât va fi mai bine. Începând cu vârsta de 7 ani, primirea oricărei hrane sau băuturi înainte de primirea Sfintelor Daruri este nepermisă.

Din Pr. Prof. Gleb Kaleda, Biserica din casă, traducere de Lucia Ciornea, Editura Sophia, București, 2006, p. 66


Articole Asemănătoare
799

Pr. Constantin Necula: „Nicio notă nu reprezintă cu adevărat ce știe un copil”

Terminați cu frica. Noi nu ne pierdem copiii niciodată. Copiii ne sunt dați de Dumnezeu oricum cu împrumut. Ei sunt ai lui Hristos. Nu-l puteți înlocui pe Hristos în convertirea lui. Tot ce putem noi face este să asistăm cu demnitate, cu motoarele pornite, la întoarcerea copilului nostru, indiferent unde merge. Să știți că s-ar […]

Articole postate de același autor
433

În Duminica a XXIX-a după Cincizecime, ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană

În Duminica a XXIX-a după Cincizecime, ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană “Nașterea Domnului” din Capitală. Alături de Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova au coliturghisit preacucernicul părinte Vadim Cheibaș, Secretar mitropolitan și Chelar al Catedralei, precum și slujitorii sfântului lăcaș În timpul slujbei, arhipăstorul, preoții și credincioșii adunați în Catedrală, […]