Actualitate

Copiii se împărtășesc pe nemâncate?

1030

Copiii mici trebuie împărtăşiţi cât mai des, pentru că Sfânta Euharistie întăreşte trupul şi sufletul nostru. Bineînţeles căpruncii trebuie alăptaţi până la Liturghie şi se permite ca celor mici să li se dea puţină mâncare.

Copiii mai mari se vor împărtăşi pe stomacul gol. Cu cât mai devreme va apărea sentimentul conştientizăriiî mpărtăşirii pe nemâncate, cu atât va fi mai bine. Începând cu vârsta de 7 ani, primirea oricărei hrane sau băuturi înainte de primirea Sfintelor Daruri este nepermisă.

Din Pr. Prof. Gleb Kaleda, Biserica din casă, traducere de Lucia Ciornea, Editura Sophia, București, 2006, p. 66


Articole Asemănătoare
315

Apel de Ajutor – „Învingem cancerul” împreună!

Sfârșitul anului trecut a venit cu o veste tristă pentru familia noastră și cu o încercare pe care cu greu o putem duce. Dupa 3 săptămâni de stat în spital și o operație grea pe care a suportat-o băiețelul meu, acesta a fost diagnosticat cu cancer. Urmează o perioadă dificilă, de chimioterapii, de despărțiri de […]

Articole postate de același autor
153

Cel mai longeviv medic din lume ne împărtășește 11 secrete

Medicul japonez Shigeaki Hinohara a fost cel mai longeviv medic practicant din lume, încetând din viață la venerabila vârstă de 105 ani. Cu toate că i s-a sugerat frecvent să se retragă din activitate, a refuzat de fiecare dată. De altfel, a fost o persoană foarte ocupată cu prelegeri, cursuri, conferințe, munca la spital și […]