Actualitate

Continuă pelerinajul delegaţiei Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova, în Ţara Sfântă

2459

În perioada 8 – 15 decembrie se desfăşoară pelerinajul delegaţiei Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova, în Ţara Sfântă, organizat de Centrul de pelerinaj “Pelerinul Ortodox” a Mitropoliei Moldovei.

Delegaţia compusă din clerici şi mireni, în frunte pe ÎPS Mitropolit Vladimir, zilele acestea a avut posibilitatea să viziteze şi să se închine la mai multe locuri biblice din Ţara Sfântă.

Luni, 12 decembrie, a fost vizitat oraşul Nazareth – locul unde si-a petrecut copilaria Mântuitorul Iisus Hristos. Aici pelerinii moldoveni s-au închinat în Catedrala cu hramul Buna Vestire, care e cea mai mare construcţie din Orientul Apropiat, ridicată pe locul unde se afla casa Fecioarei Maria, Biserica „Sf. Iosif” şi Biserica „Sf. Gavril”, locul unde se află izvorul care alimenta Nazarethul cu apă acum 2000 de ani, numit azi şi Izvorul Maicii Domnului.

Nazarethul îşi păstrează şi astăzi farmecul unui orăşel liniştit de provincie, însă este considerat deopotrivă un important punct de pelerinaj în Ţara Sfântă.

Sursa: www.mitropolia.md


Articole Asemănătoare
594

În pelerinaj la sfintele mănăstiri ale Moldovei

„Mănăstirea este tinda raiului, casa lui Dumnezeu, poarta cerului, locul împlinirilor, cerul cel de pe pământ și locul în care se arată iubirea lui Dumnezeu” (Părintele Teofil Părăian). Cu ajutorul lui Dumnezeu și binecuvîntarea Prea Sfințitului Marchel, Episcop de Bălți și Fălești, în săptămîna luminată cînd toată suflarea se bucură de sărbătorile pascale, un grup […]

Articole postate de același autor
13711

Păcatul nemărturisit

Cândva, o creştină s-a mărturisit în paraclisul Sfântului Harlampie. După spovedanie, în timp ce rudele ei stăteau la rând, ea a coborât în Biserica mare ca să se închine. Lăcaşul fiind gol, a aprins o lumânare şi a început să se roage la icoane. La un moment dat, a văzut Sfintele Uşi deschise iar pe […]