Actualitate

CMC a decis! În spatele Catedralei Mitropolitane „Nașterea Domnului” urmează să fie construită o casă parohială

2584

Consilierii municipali au votat astăzi pentru un proiect de decizie, care prevede construcția unei case parohiale în spatele Catedralei Mitropolitane „Nașterea Domnului” din Chișinău. Clădirea va avea o suprafață de peste 680 de metri pătrați și o înălțime de mai bine de șase metri.

Potrivit consilierilor, costrucția este predestinată preoților, dar și angajaților bisericii pentru necesitățile personale.

„Fiecare cult bisericesc are căsuță unde preoții se dezbracă și unde au un veceu. Să votăm acest proiect și să susținem și să lăsăm apartenența politică într-o parte”, a menționat consilierul municipal din partea PSRM Eugenia Ceban.

Decizia în acest sens, a fost votată de către 38 de aleși locali.

Menționăm că, în spatele Catedralei până în anul 1969, a existat o casă parohială, până când autoritățile din acea vreme ale Chișinăului au decis amplasarea în acel loc a primului punct de pompare a apei.

Sursa: www.unimedia.info


Articole postate de același autor
31

Mărite, sfinte Ştefane, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!

Activități ale slujitorilor și enoriașilor din Sălcuța cu prilejul comemorării a 560 de ani de la intronizarea Binecredinciosului Voievod Ștefan cel Mare Zilele trecute Republica Moldova a trăit sub privirea, sceptrul şi cu binecuvântarea Binecredinciosului Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt. Mii de creştini şi-au îndreptat speranţele către Domnitor pentru ca El să atragă asupra […]