Actualitate

Citește trăind, nu memorizând

7369

Citește asimilând, nu simplu citind – că nu-i vorba de-a împlini o normă, ci un canon – aceasta-i norma sau principiul.

Citește trăind, nu memorizând. A citi trăind, bucurându-te de frumusețea unei idei, te construiește conștient și subconștient, iar timpul scoate cele sădite acolo așa, cândva, ca pe ale tale. Ceea ce rămane după ce ai uitat tot ce ai citit aceea îți aparține cu adevărat; aceea ai asimilat.

Deci nu te îndrum de-a citi ca să-ți încarci memoria, aceasta e bibliografie și slavă deșarta; ci de a crește sufletul și pe aripile artei mântuirii.

Despre indumnezeirea omului prin har – Vol. I – Din invataturile Parintelui Arsenie Boca, Ed. Credința Strămoșească 2012


Articole Asemănătoare
6757

O carte bună, creştinească, este un înger al lui Dumnezeu!

Părintele Nicodim punea mare accent pe răspândirea cărţilor bune, ortodoxe, în rândul credincioşilor. Uneori zicea către fiii săi duhovniceşti: – O carte bună, creştinească, este un înger al lui Dumnezeu, căci te învaţă să-L cunoşti şi să-L iubeşti, să descoperi frumuseţea vieţii în Hristos, să iubeşti pe oameni, să te fereşti de păcat şi să […]

Articole postate de același autor
39

Unde se află mintea ta atunci când trupul se află în biserică?

Iată ce ţine cu adevărat de tine: unde se află mintea ta atunci când trupul se află în biserică? Atunci când vrem să ne păzim gândurile, ochii şi gura pentru a trăi deplin închinarea la Dumnezeu, este extrem de important să facem aceasta prin aţintirea minţii noastre asupra lui Dumnezeu. Sunt religii necreştine care încearcă […]