Actualitate

Cine te opreşte să ai în gând: „Doamne miluieşte”?

45

Cum vi se pare, preacuvioase, după experienţa aceasta foarte lungă atitudinea faţă de femeie, în general, sau în relaţia dintre bărbat şi femeie, a evoluat înspre pozitiv sau înspre negativ?

În general, a evoluat spre înflorire, spre pozitiv. Dar, spre îndurerarea momentului istoric în care ne aflăm, există şi foarte multe cazuri când femeile abia îşi mai suferă bărbaţii: sunt beţivi, chiar necredincioşi. Au rămas în ateismul anilor trecuţi şi femeile se luptă din răsputeri să-i aducă şi pe ei la credinţă, dar e foarte greu.

Cu unii se poate, dar alţii spun: „Iar te rogi, iar te închini? Ce, te-ai pocăit?” Sunt şi cazuri din acestea, dar sunt şi foarte multe familii în care există întelegere duhovnicească. Însă te fură şi treburile.

De aceea noi, ca duhovnici şi preoţi, în general, îi sfătuim pe cei care nu au timp pentru rugăciunea de tipic, pentru că se scoală de noapte cu treburi, să aibă o stare de rugăciune acolo unde se găsesc.

Dacă tu te duci cu inima deschisă la treburile tale gospodăresti, pe care tot pentru Dumnezeu le faci, cine te opreşte să ai în gând: „Doamne miluieşte”? Să poţi să intri apoi în casă cu sentimentul acesta de om al lui Dumnezeu.

Părintele Arsenie Papacioc

Extras din din Apostolat în Țara Făgărașului, nr. 18/iulie 2008, 2008, p. 9


Articole Asemănătoare
108

Un sfat pentru rugăciunea inimii

Când ziceţi: Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dum­nezeu, atunci să inspiraţi, ca şi cum îl primeşti pe Mântuitorul, Dumnezeul nostru, iar când ziceţi: Miluieşte-mă pe mine, păcătosul – atunci să expiraţi ca şi când aţi da afară tot răul. Când eram copil nici nu ştiam dacă respir, numai după aceea am băgat de seamă. Mulţi […]

Articole postate de același autor
5562

Familiile aflate în dificultate vor primi ajutorul bisericii

Pe lângă biserici şi mănăstiri, feţele bisericeşti vor să creeze reţele sociale, care să ofere servicii tinerelor familii aflate în dificultate. Aceasta, dar şi alte activităţi sunt prevăzute într-un memorandum, semnat astăzi între Mitropolia Moldovei şi Ministerul Muncii. „Numai biserica nu poate să educe această tânără generaţie, de aceea ne-am adresat către Ministerul Muncii, Protecţiei […]