Actualitate

Cercetarea bărînilor în duminica Sfintei Cruci

59

În duminica Sf. Cruci enoriașii bisericii ,,Nașterea Maicii Domnului” din sat. Buțeni, r-nul Hîncești în frunte cu parohul bisericii preotul Vasile PREPELIȚA s-au deplasat la azilul de bătrini din com Sarata-Galbena. Aici au fost intimpinati de d-nul Ion PAVLIUC, directorul azilului, d-nul Mihai LOZOVOI, primarul localitatii si batrinii azilului.

Parintele a vizitat Paraclisul azilului, care anterior a fost reparat si amenajat cu staruinta parintelui si a oamenilor de buna credinta si a adus in dar un sfesnic, ca fiecare sa aiba posibilitate de a aprinde cite o luminare pentru cei vii si adormiti. Corul bisericii au pregatit un concert, interpretind slavirile inchinate Sf. Cruci, parintele a indemnat pe toti sa duca Crucea batrinetilor cu dragoste, răbdare și fără cîrtire, după care fiecare a primit cîte o iconiță cu chipul Maicii Domnului.

Creștinii din Buțeni au pregătit o agapă frățească și au fost împărțite haine și încălțăminte aduse pentru bătrîni. Cu lacrimi în ochi bătrînii au mulțumit pentru grija și dragostea față de ei, spunînd că au primit o mîngîiere sufletească și pace în suflet. De asemenea a multumit tuturor și d-nul Ion si d-nul Mihai, menționînd că sunt adînc uimiți și bucuroși pentru implicarea activă a Bisericii Ortodoxe în activitatea socială. Mulțumim tuturor care s-au imlicat la acest act de binefacere, Dumnezeu să vă binecuvinteze!

sursa http://episcopia-ungheni.md

 

 


Articole Asemănătoare
2731

Duminica Sfintei Cruci sărbătorită la Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din oraşul Ungheni

19 martie 2017. În a III-a duminică a Sfîntului și Marelui Post, numită și Duminica Sfintei Cruci, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni si Nisporeni a oficiat Sfînta şi Dumnezeieasca Liturghie în Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din oraşul Ungheni. Alături de Ierarh au coliturghisit soburul de preoţi şi diaconi slujitori ai Catedralei împreună […]

Articole postate de același autor
437

Sfinții Arhangheli prăznuiți prin Liturghie arhierească la biserica din cartierul Slobozia Doamnei, or. Orhei

„Pe căpeteniile îngerilor Treimii, pe Mihail şi Gavriil, să-i lăudăm noi toţi, iubitorii de praznic, care ne acoperim cu aripile amândurora şi din nevoile cele de multe feluri ne izbăvim; unuia grăind: Bucură-te, slujitorule al Legii, iar altuia zicând: Bucură-te, îngere al darului!” În ziua prăznuirii Soborului Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, şi al celorlalte Puteri Cereşti […]