Actualitate

Cel smerit întotdeauna este împăcat şi liniştit

411

Ca semne ale smereniei şi ale mândriei să-ţi fie următoarele: cea de-a doua îi mustră pe toţi şi vede în ei tot ce e urât, iar cea dintâi vede numai urâţenia sa şi nu îndrăzneşte să judece pe cineva.

Când te socoteşti un nimic, ce importanţă mai are ceea ce gândesc şi vorbesc ceilalţi despre tine? Cel smerit întotdeauna este împăcat şi liniştit, iar ca să dobândim starea aceasta ne trebuie multă pricepere. În orice situaţie care te zguduie, să-ţi conştientizezi neputinţa ta şi să te mustri pe tine însuţi, nu pe ceilalţi.

Sfântul Cuvios Macarie de la Optina

Ne vorbesc Stareții de la Optina, traducere de Cristea Florentina, Editura Egumenița, 2007, p. 208-210


Articole Asemănătoare
460

Smeritu-m-am şi m-am mântuit…

Zicea Părintele Cleopa: „Cel mai de preţ în această viaţă este să laşi toate şi să-ţi plângi păcatele tale, pentru că cea mai scumpă pentru noi este veşnicia. Deci, trebuie să facem totul ca să n-o pierdem, că atunci degeaba am mai trăit pe pământ!”. Toate lucrurile pe care le făcea Părintele Cleopa erau împodobite […]

Articole postate de același autor
2398

Protopopiatul Chișinău, sectorul III, în ședință de lucru

Luni, 25 iulie, slujitorii circumscripției III Chișinău, au fost convocați în ședință de lucru la biserica ”Sf. Voievozi” din or. Durlești. Adunarea a fost prezidată de către părintele protopop prot. Zosima Toia, care a prezentat darea de seamă a activităților și evenimentelor din ultimele trei luni, atât la nivel de eparhie, cât și de protopopiat. […]