Actualitate

Ce să fac ca să scap de singurătate?

479

– Ce să fac ca să scap de singurătate? Mă simt tare singur şi-n plus nu reuşesc să-mi fac o prietenă.

– Păi, acum, singur poţi să fii inclusiv împreună cu pri­etena. Ştiţi? Era odată un film, Paşi în doi. Reversul paşi­lor în doi este singurătatea în doi. Să te ferească Dumne­zeu! Uneori, o trăim la Sfânta şi dumnezeiasca Liturghie. Toţi suntem foarte atenţi la Liturghie. Popa, bietul de el, îşi sparge plămânii, bojocii, rinichii, piciorul, capul, ochiul, acolo, să se audă şi, când se întoarce, ăştia au ace­eaşi figură… Harry Potter cu ochelari fumurii! Acesta este simbolul unei însingurări comune. Singurătatea personală dispare în momentul în care în preocupările noastre devine persoană de contact Dumnezeu Însuşi.

Sigur că sunteţi singuri de vreme ce aţi construit per­manent singurătatea. Singurătatea noastră, în general, se naşte din complexe – fie n-avem bani să fim cu gaşca, fie nu suntem bine îmbrăcaţi, fie zicem că nu arătăm bine, deşi pe bune că arătăm toţi bine, fie, fie, fie, fie… Treceţi peste aceste fie, fie, fie, şi să fie lumină şi găsiţi-vă prietenia! Mai munciţi, mai munciţi! Complexele nu se depă­şesc prin psihoterapii, ci prin muncă. Munca l-a creat pe om, zicea unul dintre cei de nu foarte de demult, şi să ştiţi că aici nu greşea. Mai spun şi dracii adevăruri câteodată.

Din Preot Conf. Dr. Constantin Necula, Creștinism de vacanță, Editura Agnos, Sibiu, 2011, p. 143-144


Articole Asemănătoare
7063

Ocrotirea mediului reprezintă modul în care ne raportăm la creația lui Dumnezeu

În zilele noastre situația în care se află mediul înconjurător devine o problemă tot mai stringentă. Astfel, aflându-ne în pragul Zilei Internaționale a Mediului Înconjurător, sărbătorită pe 5 iunie am vorbit cu Valentin Așevschi, doctor în biologie, conferențiar universitar și decan al Facultății de Ecologie și Protecția Mediului în cadrul Universității de Studii Politice și […]

Articole postate de același autor
262

Bani pentru „zile negre”

Am găsit undeva următoarea povestire a unui ascet de demult: „Mult m-am trudit şi am lucrat, dar bani nu am adunat; ceea ce îmi rămâne, de obicei, împart totul la săraci. Însă odată mi-a venit următorul gând: „Ce se va întâmpla când voi îmbătrâni şi mă voi îmbolnăvi? Cine mă va ajuta şi mă va adăposti […]