Actualitate

Care este locul icoanei în casă?

1177

Este bine să avem în fiecare cameră câte o icoană. Locul icoanei în casă este pe peretele de răsărit. Pe peretele cu icoana nu trebuie să mai punem nimic altceva, pentru că atenția noastră să nu fie atrasă de alt lucru atunci când ne rugăm în fața icoanei și pentru că nu este bine să punem alături de icoană lucruri care nu au legătură cu aceasta.

Punem icoana la răsărit pentru că ne rugăm întotdeauna cu fața la răsărit, și la biserică și acasă. Răsăritul, locul de unde ne vine lumina, este semnul lui Dumnezeu, al Mântuitorului Hristos, numit în rugăciunile Bisericii Răsăritul cel de sus, Soarele Dreptății, etc... Apoi, lumina este semnul lui Dumnezeu, al binelui și al lucrurilor bune care se fac la lumina zilei, în timp ce apusul, întunericul este semnul răului și al lucrurilor care se fac la întuneric.

Deci, trebuie să avem grijă să așezăm icoana la răsărit, pentru a ne închina cu fața la răsărit. A fost un timp când unii dintre creștini țineau icoanele ascunse, după ușă, în vreun colțișor sau chiar în șifoniere sau în valize. A sosit timpul să scoatem icoanele la vedere și să le așezăm unde le este locul.

Din Coman Constantin, Ghidul practic al creștinului ortodox, Editura Bizantină, București, 1997


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
476

PS Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni a oficiat Sfânta Liturghie la biserica Sf. Mc. Vera, Nadejda, Liubovi şi mama lor Sofia din incinta centrului de plasament Preafericitul Iosif din mun. Chişinău

Duminica, 14 octombrie 2018, de Sărbătoarea ,,Acoperământul Maicii Domnului” Preasfințitul PETRU, Episcop de  Ungheni și Nisporeni a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Biserica ,,Sf. Mc. Vera, Nadejda, Liubovi și mama lor Sofia” din incinta Centrului  de plasament ,,Preafericitul Iosif” din mun.Chișinău. Alături de Preasfinția Sa a coliturghisit Protoiereul Igor BARCARI. În cadrul Sfintei Liturghii, după citirea pericopei evanghelice, Preasfințitul PETRU a […]

Articole postate de același autor
3036

Adunarea preoților în satul Ilenuța

Miercuri , 24 august 2016, în biserica „Sf.M.Mc.Dimitrie” din satul Ilenuța, raionul Fălești, protoiereul Anatolie Negură, protopopul circumscripției Fălești 1, a convocat adunarea ordinară a preoților din circumscripție. Întrunirea a debutat cu rugăciunile pentru mărturisire, rostite de duhovnicul blagociniei, protoiereul Vasile Rodnițchi. Au urmat discuții pe marginea celor mai importante teme, intonarea Axionului și agapa […]