Actualitate

Ca să primești, trebuie întâi să dăruiești

2570

În ajunul frumoasei sărbători și a praznicului luminos ,, Nașterea Domnului”, un grup de elevi din IP Gimnaziul Saharna Nouă alături de preoții parohi ai satelor Saharna Nouă și Bucișca, Ieromonahul Vartolomeu Murea, Arhimandritul Casian Iurcu și profesorul de religie Ieromonahul Vasilisc Donica, cu binecuvântarea și aportul starețului Sfintei Mănăstiri Saharna, Arhimandritul Adrian Baciu, au împărțit daruri vestind frumoasa bucurie a ”Nașterii Domnului” cu câțiva dintre bătrineii singuratici ai satelor comunei Saharna Nouă și de la azilul de bătrâni din or. Rezina ”Căsuța Bunicii’’, arătând ca cei care au fost păstrători credinței, frumosului, a tradițiilor și obiceiurilor străbune nu sunt uitați. Pentru lucrurile mărețe și sfinte care le-au păstrat și transmis tinerii generații, elevii i-au încântat cu un program de colinde și i-au urat de sănătate și de voie bună, aducându-le în dar câte un mic colet cu merinde pentru masa de sărbătoare.

sursa http://manastirea-saharna.md/


Articole Asemănătoare
203

Ce se întâmplă dacă a murit omul fără lumânare?

Auzi ce spune Mântuitorul în Evanghelie, ca să arate care-i lumânarea noastră: Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor – și apoi arată care-i lumina – ca, văzând oamenii faptele cele bune ale voastre, să-L slăvească pe Tatăl vostru Care este în ceruri. Un om, creștin bun în sat la voi, care nu înjură, nu […]

Articole postate de același autor
186

Rabdă tot ce vei întâlni în cale şi te vei mântui!

Soră întru Domnul, preaevlavioasă E.! În gramada de scrisori, după o absenţă de două luni, de la Optina, am primit-o şi pe a ta. M-am tot grăbit cu răspunsul, dar abia acum reuşesc să scriu. Spui că ai un caracter nesuferit, dar al meu este şi mai rău. Însă eu nu deznădăjduiesc, amintindu-mi că am […]