Actualitate

Ca să primești, trebuie întâi să dăruiești

2574

În ajunul frumoasei sărbători și a praznicului luminos ,, Nașterea Domnului”, un grup de elevi din IP Gimnaziul Saharna Nouă alături de preoții parohi ai satelor Saharna Nouă și Bucișca, Ieromonahul Vartolomeu Murea, Arhimandritul Casian Iurcu și profesorul de religie Ieromonahul Vasilisc Donica, cu binecuvântarea și aportul starețului Sfintei Mănăstiri Saharna, Arhimandritul Adrian Baciu, au împărțit daruri vestind frumoasa bucurie a ”Nașterii Domnului” cu câțiva dintre bătrineii singuratici ai satelor comunei Saharna Nouă și de la azilul de bătrâni din or. Rezina ”Căsuța Bunicii’’, arătând ca cei care au fost păstrători credinței, frumosului, a tradițiilor și obiceiurilor străbune nu sunt uitați. Pentru lucrurile mărețe și sfinte care le-au păstrat și transmis tinerii generații, elevii i-au încântat cu un program de colinde și i-au urat de sănătate și de voie bună, aducându-le în dar câte un mic colet cu merinde pentru masa de sărbătoare.

sursa http://manastirea-saharna.md/


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
531

„Mai ferice este a da decât a lua“

Prin nici o altă virtute nu ne putem aseamăna atât de mult cu Dumnezeu pre­cum prin milostenie şi nici o altă faptă bună nu îşi do­bân­deşte o aşa de înaltă răs­pla­tă din partea Lui precum iubi­rea semenilor, în mod deosebit a celor aflaţi în necaz şi su­fe­rin­ţă, în lipsuri materiale uitaţi şi nea­ju­­toraţi. Astfel, în […]