Actualitate

Bunica este o mare binecuvântare pentru familie

5275

Deşi bunica este pentru familie o mare binecuvântare, unii oameni nu înţeleg lucrul acesta. De obicei, bărbatul este cel care cade primul la pat şi îl îngrijeşte femeia lui. După ce moare bărbatul, este foarte bine ca s-o ia copiii pe mama lor la ei acasă, pentru a purta grijă de nepoţei şi a nu se simţi nefolositoare. În felul acesta şi ea se odihneşte şi soţii sunt ajutaţi. Pentru că mama, din pricina mulţimii treburilor ei, nu apucă să le dea copiilor ei afecţiunea şi dragostea ce le sunt absolut necesare.

Aşadar, pe acestea le dă bunica, deoarece vârsta aceasta este vârsta dragostei şi a afecţiunii. Şi uită-te, atunci când copilul face pozne, bunica îl alintă, în timp ce mama lui îl ceartă. Astfel, prin grija bunicii şi mama îşi face treburile ei, şi copiii au parte de mângâiere şi dragoste, dar şi bunica se odihneşte prin dragostea nepoţeilor. 

Din Cuviosul Paisie Aghioritul, Viața de familie, Editura Evanghelismos, București, 2003, p. 151


Articole Asemănătoare
161

8 motive pentru care avem neînțelegeri în casă

Des, mult prea des vedem şi trăim probleme în familie: de la neînţelegeri, tensiuni, certuri, până la violenţe verbale sau fizice. Care sunt cauzele lor? Pătrunzător al tainelor sufletului omenesc, Părintele Arsenie Boca ne face o sinteză: Vrajba în casă vine din păcate. Toate îşi au izvorul în păcate. Neapărat vine vrajba în casă, dacă: […]

Articole postate de același autor
3491

Controverse religioase la Ceadîr-Lunga! Oamenii, deranjaţi de prezenţa „martorilor lui Iehova”

Martorii lui Iehova au invadat țărișoara asta. La fiecare colț de stradă așa ziși ”misionari”. De multă vreme era necesar să fie luate măsuri, căci merg contra legii cu un prozelitism abuziv. Pr. Octavian Moșin Conform publika.md, Locuitorii din Ceadîr-Lunga sunt indignaţi de insistenţa reprezentanţilor unei organizaţii religioase, care, potrivit lor, promovează idei controversate. La […]