Actualitate

Bunica este o mare binecuvântare pentru familie

5280

Deşi bunica este pentru familie o mare binecuvântare, unii oameni nu înţeleg lucrul acesta. De obicei, bărbatul este cel care cade primul la pat şi îl îngrijeşte femeia lui. După ce moare bărbatul, este foarte bine ca s-o ia copiii pe mama lor la ei acasă, pentru a purta grijă de nepoţei şi a nu se simţi nefolositoare. În felul acesta şi ea se odihneşte şi soţii sunt ajutaţi. Pentru că mama, din pricina mulţimii treburilor ei, nu apucă să le dea copiilor ei afecţiunea şi dragostea ce le sunt absolut necesare.

Aşadar, pe acestea le dă bunica, deoarece vârsta aceasta este vârsta dragostei şi a afecţiunii. Şi uită-te, atunci când copilul face pozne, bunica îl alintă, în timp ce mama lui îl ceartă. Astfel, prin grija bunicii şi mama îşi face treburile ei, şi copiii au parte de mângâiere şi dragoste, dar şi bunica se odihneşte prin dragostea nepoţeilor. 

Din Cuviosul Paisie Aghioritul, Viața de familie, Editura Evanghelismos, București, 2003, p. 151


Articole Asemănătoare
118

Să facem totul, să ne străduim cât putem, ca să fie liniște și pace în casele noastre

Dacă soția sau mama este o persoană caldă, calmă, blândă, echilibrată și conciliantă, întreaga familie va fi în armonie, și cu toții – părinți și copii – vor depăși cu ușurință chiar și cele mai mari lipsuri, necazuri și privațiuni, căci dragostea și bunătatea mamei este cea care îi unește și îi ocrotește. Dacă, dimpotrivă, […]

Articole postate de același autor
49

În protopopiatul Anenii Noi s- dat start campaniei raionale ”Lumină din Lumină”

Cu binecuvântarea Înalt Prea Sfințitului Vladimir, duminică, 11 septembrie, de sărbătoarea ”Tăierea capului Sf. Ioan Botezătorul ”, Departamentul activitate misionară din cadrul protopopiatului Anenii Noi, a dat start campaniei raionale cu genericul ”Lumină din Lumină”. Campania a început în satul Telița unde câțiva membri ai corului de copii, împreună cu alți oameni de bună credință […]