Actualitate

Biserica nu e S.R.L.!… Oamenii au transformat-o în S.R.L.!

248

Păgubești dacă mergi la Liturghie și nu reții nici măcar Evanghelia care s-a citit?

Sigur da! Faceți o listă de cumpărături de acasă, mergeți la alimentară, și când ajungeți acolo, cumpărați din toți banii pe care îi aveți în buget cu totul altceva decât ce aveți pe listă! Păgubiți?

Cam asta facem în Biserică, în loc să luăm lucruri care ni se dau gratis. Până la urmă, Liturghia este un dar. Eu sunt un pic obsedat de gestul grăbit cu care oamenii vin cu prescura, cu lumânarea, și-au plecat! Nene, Biserica nu e S.R.L.!… Oamenii au transformat-o în S.R.L.! Tot noi, cei din jur, am transformat-o în asta. Noi am întreținut partea grăbită și văzută a lucrurilor. Să rezolvăm repede, că avem treabă! Trebuie să mergem la târgul de mașini…, „Părinte, am adus o prescură duminica asta, ca să îmi găsesc o mașină cu cinci roți…”

Lucrurile nu sunt așa de simple. Niciodată nu vă grăbiți să credeți că-L cumpărați pe Hristos! Hristos, prin definiție, e Dar și Dăruitor! Atât de mult ne iubește Hristos încât ni se dăruie în permanență.

Extras din Pr. Prof. Conf. Dr. Constantin Necula, Provocările străzii, Editura Agnos, Sibiu, 2006, p. 185


Articole Asemănătoare
281

Dumnezeu nu stă cu forța nicăieri!

Dumnezeu nu stă cu forța nicăieri! L-au scos americanii din școală și a plecat! L-au scos oamenii din case și a plecat! L-au scos oamenii din biserică, când au făcut-o muzeu, și de acolo a plecat (numai în Franța câte biserici nu s-au dărâmat, pentru ca erau pustii, iar acum pe locurile acelea s-au construit […]

Articole postate de același autor
67

Nu avem dreptul nici să deznădăjduim, dar nici să-l descurajăm pe aproapele

Primul care a intrat în rai a fost tâlharul. Și primul care a mers în iad, a fost apostolul lui Hristos. Și modul în care s-au întâmplat toate acestea reprezintă o lecție importantă pentru noi. De atât omul nicicând nu trebuie să deznădăjduiască, dar nici să-l condamne pe altcineva. Astfel nu avem dreptul să spunem: […]