Actualitate

Arhimandritul Nicodim Petre de la Iași va conferenția la Universitatea de Stat din Moldova

109

 

Facultatea de Istorie și Filosofie, USM, în parteneriat cu Asociația Studenților Creștini Ortodocși, organizează o Seară duhovnicească cu Preacuviosul Părinte Arhimandrit Nicodim (Petre), Consilier al Sectorului de Misiune, Statistică şi Prognoză Pastorală al Arhiepiscopiei Iaşilor.

Părintele vine cu tema: ”Frica – îngrădire a libertății”, prin care va încerca să prezinte remediile duhovnicești în depășirea fobiilor cu care se confruntă omul de astăzi.

Vor fi abordate diverse stări depresive, analizându-se izvorul, manifestările și modalitățile prin care pot fi depășite.

Părintele Nicodim, fiind experimentat în lucrul cu adolescenții și tinerii, va încerca să vină cu sfaturi utile în special pentru aceștia, care adesea sunt supuși riscurilor și pe care-i descoperim vulnerabili la atâtea provocări din jur.

Conferința este preconizată pentru 5 aprilie 2017, ora 18.30 în sala de conferințe, blocul II, USM.

Părintele arhimandrit a mai fost oaspetele nostru, mulți tineri l-au îndrăgit, iar această întrunire de suflet se înscrie în Săptămâna Tineretului Ortodox (3-9 aprilie).

Totodată, în vizita sa la Chișinău părintele se va întâlni cu peste 300 de studenți de la diverse instituții din capitală, împreună cu care vor aborda tema: ”Cultura – binecuvântare în viața omului”. Apoi va avea o lecție de instruire pentru un grup de voluntari implicați în activități educative și duhovnicești în rândul tinerilor.

 


Articole Asemănătoare
2689

Seri duhovnicești la biserica “Întâmpinarea Domnului” din Chișinău; invitat: Arhim. Augustin (Zaboroșciuc)

„Cine-L omoară pe Hristos?,” este tema conferinței zilei de miercuri, 23 noiembrie 2016, ora 18.00, de la Biserica «Întâmpinarea Domnului» din incinta USM.  Invitatul acestei seri este Arhim. Augustin (Zaboroșciuc), nevoitor ai mănăstirii Curchi şi un bun prieten al Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi din Moldova. Sunt invitaţi toţi doritorii!

Articole postate de același autor
14407

Păcatele care răpesc energia genetică

Va recomandam cateva cuvinte ale parintelui Arsenie Boca, despre păcatele prin care, inca din copilarie, se tâlhăreşte (se cheltuieşte iraţional) energia genetică, provocand astfel spre maturitate efecte regretabile: „De pe la 5- 6 ani apar jocurile cu împunsături necurate de-a mirele cu mireasa cu sora-verişoara, încurajate iresponsabil chiar de părinţii copiilor. A doua perioadă începe […]