Actualitate

Ajutor material din partea Bisericii pentru o familie de sinistrați din s. Noroceni, r. Orhei

2807

Luni, 7 noiembrie, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la reședința mitropolitană pe parohul bisericii din s. Ghetlova, r. Orhei, Prot. mitr. Ioan Surguci, însoțit de Aurel și Claudia Corobca din s. Noroceni, r. Orhei.

Soții Corobca au trecut recent printr-o mare tragedie, în urma unui incendiu devastator rămânând fără casă. Aceștia i-au mărturisit Mitropolitului că au rămas pe drumuri cu trei copii minori, fără acoperiș, haine și alte lucruri elementare pentru existență.

Vlădica Vladimir i-a încurajat pe sinistrați și le-a oferit un sprijin financiar și îmbrăcăminte pentru perioada rece a anului.

Totodată Înaltpreasfinția Sa i-a pus în legătură cu o serie de oameni de bună credință, care la rândul lor vor veni cu ajutoare.

Sursa: www.mitropolia.md


Articole Asemănătoare
577

A fost sfințit Centrul Instructiv al Departamentului Instituţiilor Penitenciare

Marți, 26 iulie, ÎPS Mitropolit Vladimir, la invitația conducerii Departamentului Instituţiilor Penitenciare, a săvârșit slujba de sfințire a Centrului Instructiv al Departamentului Instituţiilor Penitenciare, amplasat în comuna Ciorescu, satul Goian. Alături de Înaltpreasfinția Sa, au înălțat rugăciuni, secretarul mitropolitan Prot. mitr. Vadim Cheibaș, președintele Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituții Penitenciare, Prot. mitr. Maxim Melinti, președintele Sectorului Sinodal Activitate […]

Articole postate de același autor
323

De ce merg la biserică?

Pentru că Dumnezeu mă iubeşte. Dacă nu m-ar fi iubit, m-ar fi lăsat să-mi continui viaţa aşa cum era ea: nici prea caldă, nici prea rece, fără vreun scop anume, cu multe vise spulberate încet de neputinţă, cu compromisuri şi resemnări în faţa „realităţii”, cu bucurii mărunte şi cu durerea permanentă a imposibilităţii de a […]