Actualitate

Adunarea preoților în satul Ilenuța

3029

Miercuri , 24 august 2016, în biserica „Sf.M.Mc.Dimitrie” din satul Ilenuța, raionul Fălești, protoiereul Anatolie Negură, protopopul circumscripției Fălești 1, a convocat adunarea ordinară a preoților din circumscripție. Întrunirea a debutat cu rugăciunile pentru mărturisire, rostite de duhovnicul blagociniei, protoiereul Vasile Rodnițchi.

Au urmat discuții pe marginea celor mai importante teme, intonarea Axionului și agapa frățească. La final participanții au mulțumit părintelui-paroh Ghenadie Țugui și preotesei Valentina pentru găzduire și ospitalitate.

sursa http://ephbalti.md/


Articole postate de același autor
2409

Uniți în numele păcii

Protopopiatul Căușeni al Mitropoliei Moldovei a fost dintotdeauna un teren propice bunelor inițiative. De data aceasta preoții adunați întru mărturisire în incinta bisericii Sfinților Apostoli Petru și Pavel din central raional au decis să oficieze o Sfântă Liturghie pentru unitatea bisericii și pace în țară. Despre  pace, care este valoarea supremă a omenirii a vorbit […]