Actualitate

Activitate extracurriculară cu genericul „Pentru Tine, Doamne”, la Gimnaziul „M. Eminescu” din or. Orhei

2682

Joi, 18 aprilie 2019, în cadrul Săptămânii Tineretului Ortodox, cu binecuvântarea PS Siluan al Orheiului, în incinta I. P. Gimnaziul „M. Eminescu” din or. Orhei, s-a desfășurat activitatea extracurriculară cu genericul: „Pentru Tine, Doamne!”.

În cadrul acestei manifestări culturale corul gimnaziului „Divin”, condus de pr. Ierom. Spiridon, prof. de Religie al acestei instituții, în conlucrare cu ansamblul folcloric „Crăițele”, sub conducera dnei Elena Ţăruș, prof. de Educație muzicală, au prezentat un concert festiv, marcând prin aceasta săptămîna tineretului ortodox. În același timp, elevii participanți au adresat colegilor lor îndemnuri și povețe pentru ca împreună, pregătiți sufletește, să ajungă la măreața sărbătoare a Învierii Domnului nostru Iisus Hristos.

La finalul activității participanților li s-au înmînat în dar cîte o iconiță cu Învierea Domnului.

sursa http://manastireacurchi.md


Articole postate de același autor
2267

Pelerinaj pe biciclete la Mănăstirea Dobrușa

La data de 16 iulie, în satul Sămășcani, r-nul Șoldănești a avut loc o activitate inedită, în care au fost încadrați tinerii din parohia Sămășcani. Tinerii au făcut o călătorie deplasîndu-se cu bicicletele pe o distanta de 27 km spre Mănastirea Dobrușa. Acest eveniment fiind organizat de către parohul bisericii din satul Sămășcani, Arhim. Mihail […]