Actualitate

Acord de colaborare între Comitetul Sindical al angajaților USM și biserica universitară

1471

La 14 decembrie 2021 a fost binecuvântat sediul renovat al Comitetului Sindical al angajaților USM. Ceremonia religioasă a fost oficiată de către pr. Octavian Moșin.

La eveniment au fost prezenți dl Efimie Chilari, președintele Comitetului Sindical, precum și angajații instituției. Din partea universității au participat doamnele prorectori Otilia Dandara și Violeta Cojocaru.

După slujba de binecuvântare a fost semnat un acord de colaborare între Comitetul Sindical și Biserica USM, trasându-se mai multe direcții de conjugare a eforturilor întru susținerea și încurajarea actualilor și foștilor membri ai instituției.

Chiar din acest an vor fi încurajați pensionarii USM, care se confruntă cu diverse dificultăți materiale.

Este de menționat faptul că acordul prevede desfășurarea unor măsuri culturale și spirituale, inclusiv pelerinaje pe la locurile sfinte din republică.


Articole postate de același autor
1342

Hramul catedralei arhierești „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca

În Duminica a XI-a după Cincizecime și ziua prăznuirii Adormirii Maicii Domnului, 28 august 2022, Preasfințitul Ioan, Episcop al Sorocii a săvârșit Sfânta Liturghie praznicală în catedrala episcopală din orașul Soroca. De sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului catedrala arhierească soroceană își prăznuiește hramul. La Dumnezeiasca slujbă au participat prot. Nicolae CRAVEȚ, Secretar al Vicariatului de Soroca […]