Actualitate

Abstinenta în viaţa de familie

7927
 

Unii preoţi spun că este păcat ca doi tineri să se împreuneze în zilele de miercuri, vineri, duminică şi în timpul postului. Ce părere aveţi despre această afirmaţie?

Doi tineri e păcat să se împreuneze oricând. Doi soţi, despre doi soţi putem discuta. Părerea mea… Părerea mea trebuie să fie părerea Bisericii. Canoanele interzic duminica şi sâmbăta, şi recomandă abstinenţă şi post lunea, miercurea şi vinerea. Dar recomandă, nu interzice. Biserica are foarte multă largheţe, Sfinţii Părinţi nu se amestecă înăuntrul căsătoriei.

Dar problema noastră nu trebuie să fie asta. Problema noastră trebuie să fie: să nu facem avorturi, să nu evităm să naştem copii prin nici o metodă naturală sau nenaturală, şi atât. Restul sunt lucruri pe care le stabilesc cei doi. Biserica vine şi face recomandări, explică şi de ce. Dar de cele mai multe ori cei doi n-au aceeaşi concepţie despre ceva, şi atunci problema nu trebuie pusă sub interdicţie. Ea trebuie jalonată, pentru că fiecare om este un unicat şi, deci, şi familia constituie o unicitate.

Extras din Pr. Nicolae Tănase, De la prietenie la iubire, Editura Agaton, p. 136


Articole Asemănătoare
657

Rabzi până la sfârşitul vieţii sau e îngăduită despărţirea?

– Dacă până la căsătorie soţul se poartă deosebit, sau prefăcut, apoi este plin de mândrie că te-a cucerit şi se poartă urât, ciudat, cu apucături, că trebuie să-i rabzi, ce faci? Rabzi până la sfârşitul vieţii sau e îngăduită despărţirea? E îngăduită despărţirea în cazuri din acestea? – Ştiţi cum zic Sfânta Biserică şi […]

Articole postate de același autor
90

Neascultarea de duhovnic

  „Măicuţa egumenă A. trebuia să meargă la Kiev pentru rezolvarea unor probleme de mănăstire. Cerându-i binecuvântare Părintelui Lavrentie pentru a pleca la drum, acesta îi răspunde: – Nu e bine să mergi acum, mai îngăduie puţin. Măicuţa a sărutat mâna Părintelui, dar a insistat să meargă acum. Şi a doua zi s-a pornit la […]