Actualitate

A treia parte a Canonului Sfântului Andrei Criteanul, la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca

2118

În seara zilei de miercuri, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicarul Mitropoliei Moldovei a slujit cea de-a treia parte a Canonului Sfântului Andrei Criteanul, la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca.

Acest imn liturgic mai este cunoscut şi sub denumirea de „Canonul Mare“, nu doar pentru numărul mare de stihiri, ci şi pentru profunzimea învăţăturilor teologice. Bogăţia şi frumuseţea canonului reprezintă pentru credincioşi un îndemn la pocăinţă şi la meditaţie biblică. În special, sunt evocate numeroase personalităţi ale Vechiului Testament care I-au slujit lui Dumnezeu cu mult devotament; astfel, credincioşii sunt îndemnaţi să fie primitori ca Avraam, să fie răbdători ca Iov, să fie ostenitori ca Iacob pentru împlinirea dorinţelor pe care le au, să fie postitori asemenea lui Moise.

La finalul slujbei, Episcopul Ioan a adresat celor prezenţi un cuvânt de învăţătură în care a arătat, printre altele, că Sfântului Andrei Criteanul a lăsat acest canon ca un testament sau ca un mare dar tuturor care iubesc pocăinţa şi vor să se apropie de Domnul.

„Acest canon este marcat de o mare şi autentică smerenie pe care trebuie să ne-o însuşim şi noi mai ales atunci când ne rugăm recunoscând în particular, dar şi în public asemenea marelui Pavel, dar şi asemenea Sfântului Andrei Criteanul: Cel dintâi dintre păcătoşi sunt eu!

Pe lângă această smerenie, pe lângă această recunoaştere a limitelor noastre, Sfântul Andrei Criteanul ne învaţă pe toţi să avem nădejdea mântuirii; vorbeşte despre singurul care cunoaşte adâncul inimilor noastre, despre Dumnezu, singurul care poate ierta fărădelegile noastre, căruia noi trebuie să îi închinăm întreaga viaţa”, a spus Preasfinţia Sa.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/


Articole Asemănătoare
799

Începe perioada triodului: “Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă!”

În săptămâna care urmează Duminicii Vamesului şi a Fariseului (18 februarie – 24 februarie) nu se posteşte miercurea şi vinerea. Săptămâna care urmează Duminicii Fiului Risipitor este una obişnuita, se posteşte miercurea şi vinerea. După Duminica Infricoşatoarei Judecaţi, nu se mai consumă carne, ci doar peşte, ouă şi produse lactate. Duminica izgonirii lui Adam din rai […]

Articole postate de același autor
2610

De ce nu se consumă carne în săptămâna brânzei?

După îndătinata tradiţie liturgică, înainte de începerea Postului Mare parcurgem o perioadă de trecere numită în popor săptămâna albă, a brânzei ori a untului. Aceste numiri reprezintă o formulare populară a perioadei de şapte zile dinaintea postului propriu-zis, în care nu se face dezlegare la carne, ci doar la produse din lapte, ouă şi peşte. Se urmăreşte […]