Actualitate

A fost sfințit Centrul Instructiv al Departamentului Instituţiilor Penitenciare

578

Marți, 26 iulie, ÎPS Mitropolit Vladimir, la invitația conducerii Departamentului Instituţiilor Penitenciare, a săvârșit slujba de sfințire a Centrului Instructiv al Departamentului Instituţiilor Penitenciare, amplasat în comuna Ciorescu, satul Goian.

Alături de Înaltpreasfinția Sa, au înălțat rugăciuni, secretarul mitropolitan Prot. mitr. Vadim Cheibaș, președintele Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituții Penitenciare, Prot. mitr. Maxim Melinti, președintele Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în structurile MAI, Preacuviosul Arhim. Nicolae (Roșca), președintele Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Ministerul Apărării, Prot. mitr. Corneliu Doborgeanu, capelanul Centrului Instructiv al Departamentului Instituţiilor Penitenciare, Prot. Teodor Spataru, precum și alți preoți capelani care deservesc Instituţiilor Penitenciare.

La eveniment au fost prezenţi: directorul interimar al DIP, Igor Guja, şeful Direcţiei resurse umane, Larisa Frija, precum și angajaţi ai Centrului instructiv.

La primele ore ale dimineții, Vlădica Vladimir dimpreună cu preoții capelani a sfințit o Troiță înălțată recent pe teritoriul Centrului, după care au fost binecuvântate prin stropire cu apă și ulei sfințit clădirile Centrului.

În semn de recunoștință pentru activitatea sârguincioasă spre binele și întru propășirea Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova, Vlădica Vladimir a decorat cu înalte distincții bisericești conducerea Centrului Instructiv al Departamentului Instituţiilor Penitenciare, dar și pe cei mai activi colaboratori.

Spre final, a fost oficiat un Tedeum după care ÎPS Mitropolit Vladimir a mulțumit tuturor celor care au contribuit la înălțarea Troiței și amenajarea Capelei, pentru bunăvoință, deschidere și promovarea valorilor creștine în mediul penitenciar.

www.mitropolia.md


Articole Asemănătoare
242

Circulara ÎPS Mitropolit Vladimir către Săptămâna Tineretului Ortodox (3-9 aprilie)

În atenţia centrelor eparhiale, protopopiatelor şi parohiilor din cuprinsul Mitropoliei Moldovei! Cea de-a şasea săptămână a Postului Mare (3-9 aprilie) este declarată Săptămâna Tineretului Ortodox. În această perioadă sunt preconizate diverse activităţi cu şi pentru tineri. Responsabilii Sectorului Sinodal Activitate Pastorală pentru Tineret, dimpreună cu slujitorii din cuprinsul Mitropoliei, planifică pentru această săptămână: servicii divine, conferinţe, seri duhovniceşti, […]

Articole postate de același autor
989

Să nu stai de vorbă cu gândurile

Dacă ai credintă si frică de Dumnezeu, te acoperă si Maica Domnului. Ai văzut câte minuni face ea. Dar tu să nu stai de vorbă cu gândurile. Dacă nu te învoiesti cu ele, nu ai păcat. Gândurile mai vin, dar nu sta de vorbă cu ele, nu le lua în seamă. Asa, gânduri si ispite […]