Actualitate

Circulara ÎPS Mitropolit Vladimir către Săptămâna Tineretului Ortodox (3-9 aprilie)

225

În atenţia centrelor eparhiale, protopopiatelor şi parohiilor din cuprinsul Mitropoliei Moldovei!

Cea de-a şasea săptămână a Postului Mare (3-9 aprilie) este declarată Săptămâna Tineretului Ortodox. În această perioadă sunt preconizate diverse activităţi cu şi pentru tineri.

Responsabilii Sectorului Sinodal Activitate Pastorală pentru Tineret, dimpreună cu slujitorii din cuprinsul Mitropoliei, planifică pentru această săptămână: servicii divine, conferinţe, seri duhovniceşti, concursuri etc. având genericul  ”Învierea lui Hristos – începutul învierii noastre”.

În acest sens, rugăm să inițiați activități sau să susțineți inițiativele preconizate la nivel local pe parcursul acestei perioade.

Săptămâna va culmina cu praznicul împărătesc Intrarea Domnului nostru Iisus Hristos în Ierusalim. Astfel, după slujba praznicală vă rugăm să îndemnaţi tinerii din fiecare parohie să iasă cu stâlpări în stradă, să meargă pe la casele credincioşilor şi să vestească bucuria sărbătorii, precum şi apropiata Înviere.

Nădăjduim, că prin această Săptămână vom retrezi tinerii noştri pentru adevăratele valori creştine, pentru o viaţă în duhul Evangheliei şi-i vom ajuta să conştientizeze semnificaţia Patimilor şi a Învierii Domnului.  Ne dorim ca tot mai mulţi tineri să sporească în credinţă şi sfinţenie, în bucurie și fapte bune, spre slava lui Dumnezeu și folosul Bisericii dreptmăritoare.

Bunul Dumnezeu să ne ajute ca această Săptămână să devină una a pregătirii tinerelor vlăstare pentru sărbătoarea sărbătorilor – Sf. Paşti!

Informații suplimentare privind organizarea și implicarea în diverse activități ale Săptămânii Tineretului Ortodox, precum și distribuirea informației corespunzătoare, vedeți pagina: www.tineretulortodox.md sau telefonați: 00373/ 79481586 – prot. Octavian Moșin.

 

Cu dragoste întru Hristos,

VLADIMIR,

Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove

 


Articole Asemănătoare
215

ÎPS Mitropolit Vladimir a avut o întrevedere cu Ministrul Culturii

Astăzi, la reședința mitropolitană ÎPS Mitropolit Vladimir a avut o întrevedere cu Ministrul Culturii, Doamna Monica Babuc, în cadrul căreia s-a discutat despre necesitatea protejării Patrimoniului bisericesc prin eforturile comune ale celor două instituții. La dialog au mai participat Viceministrul Culturii, Domnul Gheorghe Postică, Secretarul mitropolitan, Prot. mitr. Vadim Cheibaș și Prot. mitr. Emanuil Brihuneț […]

Articole postate de același autor
181

,,A tinde spre mai puțin, e totuna cu a tinde spre neant.”

Suntem obligați din cei în ce spre mai puțin. Mai puțin bine, mai puțină comunicare față către față, mai puțină rugăciune comună, mai puțină Sf. Liturghie, mai puțină carte vie, mai puțină nostalgie, mai puține emoții, mai puțini bătrâni, mai puțini copii, mai puțină libertate, mai puține mame, mai puțini tați, mai puține dorințe, și […]