Actualitate

ÎPS Mitropolit Vladimir a participat la lucrările plenarei Adunării Intersobornicești a Bisericii Ortodoxe Ruse

1533

Joi, 30 ianuarie în Sala soboarelor bisericești a Catedralei Patriarhale „Hristos Mântuitorul” din orașul Moscova au demarat lucrările plenarei Adunării Intersobornicești a Bisericii Ortodoxe Ruse. 

Adunarea Intersobornicească a fost prezidată de Sanctitatea Sa Kiril, Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii.

La lucrările forului a participat în calitate de membru al prezidiului Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir.

Evenimentul a fost deschis cu un cuvânt de salut rostit de către Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse, după care a fost prezentată agenda întrunirii.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media,

cu referire la http://www.patriarchia.ru/md/db/text/5584592.html


Articole postate de același autor
243

Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, a participat la şedinţa Comisiei Sinodale a Bisericii Ortodoxe Ruse pentru canonizarea sfinţilor

La data 5-6 octombrie 2016, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, preşedintele Comisiei Bisericii Ortodoxe din Moldova pentru canonizarea sfinţilor a participat la şedinţa Comisiei Sinodale a Bisericii Ortodoxe Ruse pentru canonizarea sfinţilor, care a avut loc în Clădirea Eparhială din or. Moscova. Şedinţa a fost prezidată dePreasfinţitul PANKRATIE, Episcop de Troiţk, preşedintele Comisiei […]