Actualitate

Fără frică de Dumnezeu: Biserica din Ghidichici a fost ținta hoților

515

Fără frică de Dumnezeu. Tot mai deseori se înregistrează cazuri când bisericele sunt ținta hoților. În noaptea de miercuri spre joi, din Biserica „Acoperământul Maicii Domnului” din localitatea Ghidighici a fost sustrasă o sumă de bani.

Contactat telefonic, părintele Maxim Melinti a declarat că într-adevăr furtul s-a produs, iar cazul a fost înregistrat la poliție. Însă a refuzat să ne ofere mai multe detalii.

Potrivit ofițerului presă al IGP, Mariana Bețivu, din biserică s-au furat 16 mii de lei. Indivizii au spart lacătul de la intrarea lăcașului. Deocamdată, suspecți în acest caz nu sunt.

sursa unimedia.info


Articole postate de același autor
1161

Creştinul trebuie să fie un om echilibrat

Trăind doar duhovniceşte, este posibil să uităm, să ignorăm realitatea noastră imediată? Asta nu înseamnă că nu ne iubim semenii? Perspectiva aceasta, pe care eu am numit-o „redu­cere la Dumnezeu”, dacă o facem cu conştiinţa că Dumnezeu cuprinde toate şi dacă o facem nu în duh de excludere, ci de sinteză, este posibil să trăim […]