Actualitate

Dacă urăști, ce primești?

55

Am avut mulți dușmani în viața mea.. Acum nu-i mai am. Ce s-a întâmplat? Văzând că nu-i pot birui, i-am iubit! Și au dispărut.. ca dușmani! Au trecut în registrul PRIETENI.

Cred că asta-i calea cea mai simplă ca să scapi de dușmani. Iubește-i, frate, ce te costă? Ca să te răzbuni trebuie să cheltui. Să te obosești. Să te consumi. Îți mănânci viața urând.. Și viața-i numai una. Și aia scurtă..

Iubește, frate, e pe gratis! Dimpotrivă, mai și primești, iubind. Dacă urăști, ce primești? Iadul. Punct. Iubește, că iubit vei fi de Domnul, Care a iertat. "Iartă-i, Părinte, că nu știu ce fac"! Așa să zici și tu: "Încă un dușman? Încă UNUL CARE NU ȘTIE CE FACE".. Și iubește-l! Eu așa mi-am propus să fac. Și, slavă Domnului, Cel Care mi-a încredințat secretul acesta, funcționează! Vi-l transmit și eu vouă: iubiți!

Domnul să vă ajute.

Preotul Sorin Croitoru 


Articole Asemănătoare
556

Îngerul păzitor, fratele tău mai mare

Omului i se dăruieşte un înger păzitor ca pe un frate mai mare care, fiind mai apropiat de Dumnezeu şi având mai multă îndrăzneală, se roagă pentru fratele său mai tânăr. Iar omul îl roagă pe îngerul său păzitor ca pe fratele său mai mare să-l protejeze şi să se roage pentru el, întrucât acesta are mai multă îndrăzneală […]

Articole postate de același autor
63

A păcătui cu nădejdea în mila lui Dumnezeu

  Dar fiţi atenţi să nu mergeţi pe un drum primejdios. Domnul înapoiază celor ce se căiesc milele Sale, ca cei ce au greşit să nu cadă în deznădejde, dar vrăjmaşul transformă acest lucru în ispită pentru noi căderi, insuflându-le: „Nu-i nimic, ai căzut, însă Dumnezeu ţi-a înapoiat totul… Păcătuieşte în continuare, nu-i nimic, te […]