Actualitate

Circulara ÎPS Mitropolit Vladimir către Săptămâna Tineretului Ortodox (3-9 aprilie)

242

În atenţia centrelor eparhiale, protopopiatelor şi parohiilor din cuprinsul Mitropoliei Moldovei!

Cea de-a şasea săptămână a Postului Mare (3-9 aprilie) este declarată Săptămâna Tineretului Ortodox. În această perioadă sunt preconizate diverse activităţi cu şi pentru tineri.

Responsabilii Sectorului Sinodal Activitate Pastorală pentru Tineret, dimpreună cu slujitorii din cuprinsul Mitropoliei, planifică pentru această săptămână: servicii divine, conferinţe, seri duhovniceşti, concursuri etc. având genericul  ”Învierea lui Hristos – începutul învierii noastre”.

În acest sens, rugăm să inițiați activități sau să susțineți inițiativele preconizate la nivel local pe parcursul acestei perioade.

Săptămâna va culmina cu praznicul împărătesc Intrarea Domnului nostru Iisus Hristos în Ierusalim. Astfel, după slujba praznicală vă rugăm să îndemnaţi tinerii din fiecare parohie să iasă cu stâlpări în stradă, să meargă pe la casele credincioşilor şi să vestească bucuria sărbătorii, precum şi apropiata Înviere.

Nădăjduim, că prin această Săptămână vom retrezi tinerii noştri pentru adevăratele valori creştine, pentru o viaţă în duhul Evangheliei şi-i vom ajuta să conştientizeze semnificaţia Patimilor şi a Învierii Domnului.  Ne dorim ca tot mai mulţi tineri să sporească în credinţă şi sfinţenie, în bucurie și fapte bune, spre slava lui Dumnezeu și folosul Bisericii dreptmăritoare.

Bunul Dumnezeu să ne ajute ca această Săptămână să devină una a pregătirii tinerelor vlăstare pentru sărbătoarea sărbătorilor – Sf. Paşti!

Informații suplimentare privind organizarea și implicarea în diverse activități ale Săptămânii Tineretului Ortodox, precum și distribuirea informației corespunzătoare, vedeți pagina: www.tineretulortodox.md sau telefonați: 00373/ 79481586 – prot. Octavian Moșin.

 

Cu dragoste întru Hristos,

VLADIMIR,

Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove

 


Articole Asemănătoare
2607

Daruri de Sfântul Nicolae la Catedrala mitropolitană „Naşterea Domnului”

Al optulea an consecutiv, de praznicul închinat Sfântului Ierarh Nicolae, ÎPS Mitropolit Vladimir invită copilaşii la Catedrala Mitropolitană. În acest an s-au adunat circa 400 de copii din diverse centre de plasament din municipiul Chişinău. În dimineaţa zilei, a fost oficiată Sfânta Liturghie, alături de Mitropolit rugându-se Prot. mitr. Vadim Cheibaş, Secretar mitropolitan, împreună cu […]

Articole postate de același autor
85

Eu vreau cu El…

Cu un an în urmă, fiica mea care împlinise cinci anişori, pentru prima dată a atras atenţia la crucifixul din biserică. Văzând imaginea lui Hristos răstignit, ea a început să-mi pună întrebări la care deşi am răspuns, totuşi nu aşa cum mi-aş fi dorit. Şi iată deja după aproape un an, cred că ştiu cum […]