Actualitate

Te Deum la începerea noului an şcolar la Casa de Copii „Preafericitul Iosif”

3202

 În dimineaţa zilei de joi, 1 septembrie 2016, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, a săvârşit un Te Deum pentru începerea noului an şcolar la Casa de Copii „Preafericitul Iosif” din mun. Chişinău. Aici a luat parte Egumena PARASCHEVA (Cazacu), corpu didactit şi toţi care zi de zi au grijă de aceşti copilaşi.

        După ce au fost binecuvîntaţi toţi copiii, Ierarhul le-a ţinut un cuvînt de învăţătură elevilor, menţionînd importanţa studierii tuturor obiectelor incluse în programul de învăţămînt, ascultarea faţă de învăţători şi respectarea regulamentului şcolar, iar profesorilor – multă răbdare şi dăruire de sine. La final, toţi elevii acestei instituţii s-au deplasat la Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu” unde a urmat tradiţionalul „Primul Sunet”.


Articole Asemănătoare
2716

Ce bine-plăcut este înaintea lui Dumnezeu cel ce caută la orfan!

Luni, 13 februarie  2017. După o tradiție bine așezată, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, sa aflat la Orfelinatul ,,Preafericitul Iosif” din Chișinău. Preasfinția Sa, ca un tată iubitor s-a aflat în mijlocul copiilor din cadrul orfelinatului, luînd seama la reușitele fiecăruia și ascultîndu-i pe fiecare în parte, după care i-a încurajat îndemîndu-i să fie mai sîrguincioși și […]

Articole postate de același autor
66

Ce nu este în liturghie nu este teologie!

Ce parere aveti despre terapiile complementare, gen reiki, care nu-L exclud pe Dumnezeu? „Deloooc” nu-L exclud pe Dumnezeu! Hristos numai reiki făcea! Vă vând un pont şi vă rog să-l ţineţi minte: ce nu este în liturghie nu este teologie! Când o să ne vedeţi pe noi la liturghie: „încă o pasă energetică, iubiţi credincioşi… […]