Actualitate

Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir a participat la Simpozionul ,,Unitatea Panortodoxă”

105
  În dimineața zilei de 17 mai, ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, a participat la Simpozionul ,,Unitatea Panortodoxă” care a avut loc la Academia de Teologie Ortodoxă din Republica Moldova. În deschiderea Simpozionului, Înaltpreasfinția Sa a venit cu un Cuvânt de binecuvântare adresat participanților veniți din toată republica și de peste hotarele țării. Menţionăm că în cadrul acestui Simpozion se vor refelecte tematici ca: – Unitatea şi uniunea Panortodoxă – Ecumenism şi ecumenicitate – Sfântul şi Marele Sinod şi problematizarea lui În acelaşi sens, Simpozionul îşi propune să analizeze anumite cazuri de tensiuni, rupturi şi schizme care au început să apară în Bisericile locale pe marginea acestui eveniment. De asemenea, Simpozionul în cauză îşi propune să evidenţieze şi posibile soluţionări sau explicaţii suplimentare asupra conceptelor de ecumenism, eclesiologie, participarea autocefaliilor la CEB.  

sursa mitropolia.md


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
23

„Rătăcit fiind, răpeşte-mă de la lup, şi mă fă oaie în păşunea oilor Tale…” A patra parte a Canonului Sfântului Andrei Criteanul oficiată la Biserica „Sfânta Treime” din s. Lucăşeuca, Orhei

„De n-a şi păcătuit nimeni ca mine, totuşi primeşte-mă, Milostive Mântuitorule, şi pe mine, care cu frică mă pocăiesc şi cu dragoste strig: păcătuit-am Ţie Unuia, nelegiuit-am, miluieşte-mă. Milostiveşte-Te, Mântuitorule, spre zidirea Ta, şi mă caută ca un păstor pe mine, oaia cea pierdută, şi rătăcit fiind, răpeşte-mă de la lup, şi mă fă oaie în […]