Actualitate

În Bulgaria, au fost emise monede euro cu imaginea sfinților ortodocși

1105

În Bulgaria au fost emise monede euro cu imaginea sfinților ortodocși, – informează Radio Național Bulgar.

Începând cu 1 ianuarie 2026, Bulgaria se va alătura oficial Zonei Euro. Din acest motiv, Banca Națională a Bulgariei a dezvoltat designul euro, care din 2026 va fi singura unitate monetară în țară. Pe moneda cu valoarea nominală de 1 euro este reprezentat sfântul bulgar Ioan de Rila, iar pe moneda de 2 euro – sfântul Paisie de la Hilandar, care se află la originea renașterii naționale bulgare din secolul al XIX-lea. Pe muchia monedei de 2 euro este gravată inscripția: «Doamne, păzește Bulgaria».

Pe eurocenți este reprezentat călărețul de la Madara – simbolul statalității Bulgariei.

Monedele au o față comună pentru toate țările din zona euro și o față națională, care este inscripționată cu caractere chirilice.

Sursa: spzh.eu/ro


Articole postate de același autor
1988

Bunavestire – bucuria cerului şi a pământului, celebrată la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Capitală

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat astăzi la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Capitală, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie dedicată mărețului praznic al Buneivestiri. În această zi, în care este celebrat un eveniment emblematic pentru creștinătate, credincioșii au venit la biserică pentru a participa la serviciul divin, ca astfel să dea slava cuvenită lui Dumnezeu care a […]