Actualitate

În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai Înaltpreasfințitul Nicodim a liturghisit la Mănăstirea „Sf. Treime”, Rudi

1283

În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (a lăsatului sec de brînză), care se mai numește și a Iertării, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhipiscop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie la Mănăstirea „Sf. Treime” din localitatea Rudi, înconjurat de un sobor de slujitori și în prezența maicilor, surorilor și încinătorilor sfîntului așezămînt.

După Sfînta Liturghie a urmat cuvîntul de învățătură, Înalpreasfinția Sa a îndemnat la post sincer, aducător de roade duhovnicești, însoțit de mai multă rugăciune și faptele milosteniei, ca astfel să-l primim cu inimile curate pe Mîntuitorul Hristos cel Înviat pentru îndumnezeirea noastră. Apoi Ierarhul și-a cerut iertare cu metanie de la slujitori și credincioși, iar fiecare din cei prezenți și-a cerut iertare la rîndul său de la Ierarh și unul de la altul.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
1751

În Duminica a II-a după Cincizecime, Preasfințitul Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni a oficiat Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din mun. Ungheni

La data de 21 iunie 2020, în Duminica a II-a după Cincizecime, Preasfințitul Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din municipiul Ungheni. Ierarhului i-au coliturghisit clericii Catedralei Episcopale. Răspunsurile la strană au fost oferite de către corul Catedralei, dirijat de Dna Irina VIZITIU. După citirea Sfintei […]