Actualitate

117 persoane s-au convertit la Ortodoxie în Congo

2750

117 persoane din Pointe Noire și Dolisie au primit Taina Botezului la sfârșitul lunii decembrie a anului trecut, informează Mitropolia de Congo-Brazzaville și Gabon.

Slujba Botezului a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Pantelimon, conducătorul eparhiei aflate în subordinea Patriarhiei Alexandriei.

Cei 72 de catehumenii din Point-Noire au primit Botezul în ajunul Crăciunului, în baptiseriul aflat în proximitatea catedralei Sf. Dimitrie.

Ierarhul a rămas în Point-Noire și a oficiat Sfânta Liturghie în ziua de Crăciun.

Sâmbătă, 30 decembrie, Înaltpreasfinția Sa a fost prezent în Dolisie și a săvârșit Botezul celor 45 de catehumeni, copii, tineri dar și persoane vârstnice.

Eparhia de Congo-Brazzaville și Gabon a fost înființată în anul 2012, iar în anul 2017 a fost ridicată la rangul de mitropolie.

sursa http://basilica.ro


Articole postate de același autor
28

Viaţa nu are nici un sens fără Hristos!

Fericirea este sensul întregii noastre vieţi. Şi eu vă mărturisesc azi, după ani de suferinţă, meditaţie şi frământări, cu viaţă aspră, că Viaţa nu are nici un sens fără Hristos! Că toate alergările noastre, fără Iisus sunt deşertăciune şi goană după vânt! De aceea, să căutăm ca prin modul nostru de trăire să-l câştigăm pe […]