Actualitate

Zi de sărbătoare la Biserica ,,Sf. Irh. Nicolae” din cartierul Poşta Veche, Chișinău

285

În ziua prăznuirii Sfântului Ierarh Nicolae, enoriașii bisericii în construcție din cartierul Poşta Veche al capitalei îl cinstesc drept protector. Astfel, mulţime de credincioşi s-au adunat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie pentru a-l cinsti pe marele ierarh și pentru a da laudă lui Dumnezeu.

Ziua de sărbătoare a început cu sfințirea cea mică a apei, după care a urmat Sfânta Liturghie, oficiată de un sobor de preoţi în frunte cu preotul paroh prot. Antonie Istrati.

După Liturghie s-a făcut înconjorul bisericii, iar mai apoi părintele paroh s-a adresat cu un cuvânt de felicitare către adunarea binecredincioasă, îndemnându-i pe cei prezenți să-l aibă pe Sfântul Ierarh Nicolae drept exemplu al trăirii şi mijlocitor în faţa Atotputernicului Dumnezeu.

Totodată, părintele Antonie a venit și cu un cuvânt de mulțumire pentru enoriașii, care contribuie la înălțarea sfântului lăcaș.

 Discutând cu părintele paroh, l-am rugat să ne vorbească atât despre lucrările de construcție a acestei parohii, cât și  despre mesajul Evangheliei citite în această zi.

,,Sfânta Evanghelie care a fost citită astăzi în Duminica a IV-a după Paști, numită Duminica Slăbănogului, ne arată puterea vindecătoare a Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Care vindecă la scăldătoarea Vitezda pe un om ce suferea de paralizie de treizeci și opt de ani. De asemenea, în Evanghelie desluşim legătura dintre păcat și boală, și anume faptul că unele boli sunt urmări ale păcatelor.

În ceea ce privește lucrările de înălțare a lăcașului, pot spune că ne aflăm la mai mult de jumătate de cale. Deși, în curând se împlinește un an de când se muncește, sperăm ca până în toamnă cu ajutorul Bunului Dumnezeu să punem acoperișul. Sfântul Ierarh Nicolae face minuni şi cu noi, aducând oameni care ne oferă ajutor şi sprijin.''

                                                                     Maria Cucută-Rujină pentru Altarul Credinței


Articole Asemănătoare
297

Taina Sfântului Maslu la biserica ,,Întâmpinarea Domnului’’ de la USM

Începând cu data de  30 noiembrie, în fiecare zi de joi, la ora 18:00, biserica ,,Întâmpinarea Domnului’’ de la USM fixează întâlnire credincioșilor la Taina Sfântului Maslu.  Săvârşirea acestei taine de şapte preoţi manifestă învăţătura Bisericii despre puterea rugăciunii în comun. Astfel, cei prezenți vor înălța alături de soborul de preoți rugăciuni pentru dezlegare de […]

Articole postate de același autor
31

La Mănăstirea Căpriana s-a desfășurat o ședință extraordinară a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova

Joi, 25 august, înaintea de începerea procesului de deshumare a vrednicului de pomenire Mitropolit Gavriil Bănulescu Bodoni, Arhiereii Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, în frunte cu ÎPS Mitropolit Vladimir, s-au reunit la ședința Sinodului BOM, în incinta Mănăstirii Căpriana, unde au discutat pe marginea subiectelor propuse spre examinarea înaltului for. La ședința extraordinară a […]