Actualitate

Vreau să devin mamă!

92

Văd că fiica noastră va fi o fată frumoasă, dar eu mă strădui să nu-i induc acest sentiment, ca să nu creadă asta despre sine, fiindcă atunci îi va fi foarte greu să trăiască: se va crede regină și va vrea prea mult de la viață.

Eu aș vrea ca fiica mea să-și dăruiască frumusețea familiei pe care o va avea. Odată am întrebat-o: „Mașa, ce vrei să te faci: arhitect, sculptor, pictor, medic?” Ea mi-a răspuns: „Vreau să devin mamă!”

Acest răspuns mi-a plăcut foarte mult, fiindcă este foarte corect. Fetița trebuie să țină minte de la cea mai fragedă vârstă că ea este o viitoare mamă și că abia după aceea poate să fie pictor sau medic, și asta pentru ca profesia s-o ajute să nască, să crească, să educe copilul, să sădească în el ceva bun. Profesia nu trebuie să fie pentru femeie un scop în sine.

Extras din Dmitrii Semenik, Dragostea adevărată: taina dragostei înainte și după căsătorie, Editura Sophia, București, 2012, p. 72


Articole Asemănătoare
1116

Copiii la Biserica! Copiii la Dumnezeu! – Predică la Intrarea Maicii Domnului in Biserică

Sărbătoare mare astăzi, iubiţii mei, sărbătoare mariană; adică o sărbătoare în cinstea Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, care potrivit credinţei noastre cuvine-se să fie cinstită. Şi este cinstită Preasfânta noastră. Pentru că nu este doar o femeie, doar o sfântă; este mai presus de profeţi, de patriarhi, de apostoli, de cinstitul Înaintemergător, de îngeri şi de […]

Articole postate de același autor
222

Nu mergem la biserică pentru preot, ci pentru Dumnezeu!

Acum câteva zile o doamnă făcea o afirmație măgulitoare la adresa mea, de genul că „ar veni la biserica unde slujesc, dar din păcate nu poate ajunge..”, și altele ca acestea. Atunci un domn i-a răspuns frumos într-un comentariu: „Nu mergem la biserică PENTRU PREOT, CI PENTRU DUMNEZEU”! Și avea dreptate. Creștinul neînduhovnicit are nevoie […]