Actualitate

Vă rog să vă lăsați de fumat. Se moare greu de plămâni

2

-Fumatul este un păcat?

-Nu, mă, luați amendă. Nu e păcat. Închipuiți-vă dacă Biserica făcea ea proiectul ăsta de lege. Ce ne auzeam: Nenorociții de popi! Nu le mai ajunge tămâia, ne-au luat și țigările. Prăpădiții de ei. Fumatul este un păcat pentru că miroase. Pute. Pe mine mă termină acum când văd că au ieșit toți disperați pe străzi. S-au umplut străzile de fumători. Am văzut într-o zi o doamnă nervoasă, pipa ca…aveam eu un coleg în armată de nu-i mai deosebeai degetele de filtru…. pătimaș acolo. M-a pufnit râsul. În sine, fumatul este un act de intimitate. Nu-i așa simplu să fii fumător. Mie îmi pare rău că tata a fumat. În numele tatălui meu, vă rog să vă lăsați de fumat. Se moare greu de plămâni. Se moare foarte greu.

 

Fragment din seară duhovnicească organizată de ASCOR, filiala Cluj-Napoca cu tema "De la a spune la a face"


Articole Asemănătoare
132

Mami nu te omoară!

M-am căsătorit pe când aveam 21 de ani. Acum am 33. Înainte să îl cunosc pe Claudiu, soțul meu, locuiam în Berceni. Eram al treilea copil în familia mea mutilată de mama, care făcuse un număr mare de avorturi; câteva de gemeni, dar și alți copii. Prin ’83, când aflase că e din nou însărcinată, […]

Articole postate de același autor
790

Ochii sunt mult mai mult decât oglinda sufletului și minții

Pe parcursul a patru decenii de activitate universitară, profesorul Mihai Zabulică, specialist în cultura fizică medicală și avocat, a publicat mai multe cărți și articole care scot în vileag unele concepte mai puțin studiate, încă neacceptate și nerecunoscute pe larg de lumea academică și practicieni. În ziua de 2 septembrie a avut loc lansarea cărții […]