Actualitate

Vă rog să vă lăsați de fumat. Se moare greu de plămâni

1452

-Fumatul este un păcat?

-Nu, mă, luați amendă. Nu e păcat. Închipuiți-vă dacă Biserica făcea ea proiectul ăsta de lege. Ce ne auzeam: Nenorociții de popi! Nu le mai ajunge tămâia, ne-au luat și țigările. Prăpădiții de ei. Fumatul este un păcat pentru că miroase. Pute. Pe mine mă termină acum când văd că au ieșit toți disperați pe străzi. S-au umplut străzile de fumători. Am văzut într-o zi o doamnă nervoasă, pipa ca…aveam eu un coleg în armată de nu-i mai deosebeai degetele de filtru…. pătimaș acolo. M-a pufnit râsul. În sine, fumatul este un act de intimitate. Nu-i așa simplu să fii fumător. Mie îmi pare rău că tata a fumat. În numele tatălui meu, vă rog să vă lăsați de fumat. Se moare greu de plămâni. Se moare foarte greu.

 

Fragment din seară duhovnicească organizată de ASCOR, filiala Cluj-Napoca cu tema "De la a spune la a face"


Articole Asemănătoare
175

Dumnezeu în toată bunătatea lui poate pedepsii!

Cântăm „La mulţi ani!” la toate evenimentele. De ce nu cântăm la mulţi ani şi la moarte! Şi veţi zice: Cum să cânţi „La mulţi ani!” la moarte? Păi baiatul, de abia acum începe viaţa. De abia acum vei merge să primeşti ce ai lucrat în viaţă. Ori bune, ori rele! „Veniți, binecuvântații tatălui Meu, […]

Articole postate de același autor
5629

Cînd selfie-ismul este un păcat

Oricine intră pe o rețea de socializare, iar cei care citesc acest articol au fac asta, va fi bombardat cu fotografii pe care oamenii și le fac singuri. Obiceiul de a te fotografia singur se cheamă selfie. Dar ce înseamnă cînd un om ajunge să se fotografiaze singur? Nu vreau să vorbesc despre frumusețea, ridicolul […]