Actualitate

Vă rog să vă lăsați de fumat. Se moare greu de plămâni

1457

-Fumatul este un păcat?

-Nu, mă, luați amendă. Nu e păcat. Închipuiți-vă dacă Biserica făcea ea proiectul ăsta de lege. Ce ne auzeam: Nenorociții de popi! Nu le mai ajunge tămâia, ne-au luat și țigările. Prăpădiții de ei. Fumatul este un păcat pentru că miroase. Pute. Pe mine mă termină acum când văd că au ieșit toți disperați pe străzi. S-au umplut străzile de fumători. Am văzut într-o zi o doamnă nervoasă, pipa ca…aveam eu un coleg în armată de nu-i mai deosebeai degetele de filtru…. pătimaș acolo. M-a pufnit râsul. În sine, fumatul este un act de intimitate. Nu-i așa simplu să fii fumător. Mie îmi pare rău că tata a fumat. În numele tatălui meu, vă rog să vă lăsați de fumat. Se moare greu de plămâni. Se moare foarte greu.

 

Fragment din seară duhovnicească organizată de ASCOR, filiala Cluj-Napoca cu tema "De la a spune la a face"


Articole Asemănătoare
19479

Este foarte ușor să-ți trăiești viața fără s-o observi

Este foarte ușor să-ți trăiești viața fără s-o observi: te-ai ridicat din pat la opt, ai băut un ceai, ai făcut ceva… Așa și a trecut ziua. După ea – o săptămână, o lună… Op-pa! Și iată că ești în sicriu. Cred că țineți minte scena din filmul „Ostrov”, unde mă culcam în sicriu, … […]

Articole postate de același autor