Actualitate

Vă invităm la prezentarea volumului „Învață și crede! Osmoza Școlii și a Bisericii în Sălcuța”

1699

În cadrul serii duhovnicești desfășurate la Biserica "Întâmpinarea Domnului", USM, la data de 19 februarie 2020, ora 18.00, va fi lansat volumul „Învață și crede! Osmoza Școlii și a Bisericii în Sălcuța", semnat de către protoiereul Octavian Moșin și jurnalistul Vlad Sărătilă. 

La eveniment vor participa autorii lucrării, dar și prot. Nicolae Jelihovschi și pr. Serghei Jelihovschi, însoțiți de corul "Buna Vestire" din s. Sălcuța, r. Căușeni.  

În cuvântul de introducere a volumului ÎPS Vladimir menționează: "Întrepătrunderea între Școală și Biserică", în adevăr, este una din cele mai mari surprize pentru lumea modernă. Ea, lumea, a descoperit cu mirare că anume credința contribuie la formarea unei personalități armonioase."  Despre această conlucrare dintre Școală și Biserică, dintre preoți și profesori, le vor vorbi celor prezenți autorii, dar și destinșii oaspeți. Iar corul "Buna Vestire" îi va bucura pe cei prezenți cu interpretarea a câtorva piese, care de asemenea au fost incluse în acest volum. 

 


Articole postate de același autor
50

Sfintele mănăstiri sunt găselnițe spirituale, unde pacea, mila și harul lui Dumnezeu se odihnesc în sufletele călugărilor

În perioada 20 – 22 decembrie 2018, Episcopul Ioan al Sorocii, având binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, a întreprins un pelerinaj pe la sfintele mănăstirii din cuprinsul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei. Astfel, în seara zilei de joi, 20 decembrie, arhiereul vicar a pășit pragul străvechei Lavre a Neamțului, unde a fost […]