Actualitate

Un bătrân plin de smerenie

12783
Trăia odată într-un sat un bătrân foarte sărac. El avea însă un cal foarte frumos. Atât de frumos încât lordul din castel vroia să i-l cumpere. Dar bătrânul l-a refuzat spunându-i:

-Pentru mine acest cal nu este un simplu animal. El imi este prieten. Cum aş putea să îmi vând prietenul?

 Dar, într-una din zilele următoare, când bătrânul a mers la grajd, a văzut că i-a dispărut calul. Toţi sătenii i-au spus :-Ţi-am spus noi ! Trebuia să îi vinzi calul lordului. Dacă nu ai acceptat el ţi l-a furat ! Ce mare ghinion.

-Ghinion sau şansă, zise bătrânul, Dumnezeu le ştie pe toate ?

-Doamne, miluieşte-mă pe mine, păcătosul !

Toţi au râs de el. După 15 zile însă calul s-a întors şi nu era singur, avea în spate o mulţime de cai sălbatici. El a scăpat din grajd, a curtat o tânără iapă şi, când s-a întors, restul cailor s-au luat după el.

Ce mai noroc ! strigară sătenii. Bătrânul, împreună cu fiul său, a început să îmblânzească acei cai noi veniţi. Dar, o săptămână mai târziu, fiul bătrânului şi-a rupt piciorul în timp ce încerca să dreseze unul dintre cai. “Ghinion!” îi ziseră prietenii bătrânului. “Ce ai să te faci acum, fără ajutorul fiului tău? Tu eşti deja în pragul sărăciei!”

-Ghinion, şansă, Dumnezeu le ştie pe toate ? le răspunse bătrânul. Doamne, miluieşte-mă pe mine, păcătosul !

După câteva zile de la tragicul accident, soldaţii lordului trecură prin sat şi îi obligară pe toţi flăcăii să li se alăture pentru război. Doar fiul bătrânului a scăpat datorită piciorului său rupt.

-Ce noroc pe tine ! strigară vecinii. Toţi copiii noştri au fost duşi în război, doar tu ai avut şansa să îl păstrezi lângă tine. Fiii noştri ar putea fi ucişi.

Bătrânul le răspunse:

-Ghinion, şansă… Dumnezeu le ştie pe toate ? Doamne, miluieşte-mă pe mine, păcătosul !

Viitorul vine către noi bucăţică după bucăţică, puţin câte puţin. Nu ştim niciodată ce ne aşteaptă. Dar dacă păstrăm o atitudine pozitivă şi plină de smerenie și de legătură cu Dumnezeu va fi mereu loc pentru bine şi vom putea fi mai fericiţi prin pronia Divină.

 

Articolul Următor
Articole Asemănătoare
996

Sunt plin de mândrie şi iubire de sine…

Sunt plin de mândrie şi iubire de sine. Toate faptele mele afirmă următorul lucru: văzând în mine ceva bun, doresc să-l scot la iveală sau să mă proslăvesc în faţa altora, sau să mă îndulcesc înăuntrul meu. Deşi în afară arăt oarecare smerenie, totuşi o atribui propriilor mele puteri şi mă socot în faţa altora […]

Articole postate de același autor
3283

PS Ignatie: „Un om înviază iubindu-l! Niciodată nu va învia judecându-l!”

În Duminica Întoarcerii Fiului Risipitor (24 februarie 2019), Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, a săvârşit Sfânta Liturghie în Parohia Tăbălăieşti, Protopopiatul Huşi. În cadrul slujbei, l-a hirotonit întru preot pe diaconul Dănuţ Bejan şi l-a instalat ca paroh al acestei comunităţi. În omilia rostită, Ierarhul Huşilor a adus în discuţie atitudinea tatălui din Evanghelie faţă […]