Actualitate

Slujire arhierească la Mănăstirea Sf. Mare Mucenic Gheorghe – Zloți, r. Cimișlia

2899

În data de 30 martie, Preasfințitul Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat a liturghisit la Mănăstirea cu hramul Sf. Mare Mucenic Gheorghe – Zloți, r. Cimișlia.

Vlădica a fost întîmpinat de către Starețul Mănăstirii, Preacuviosul Tobie (Boboc) dimpreună cu părintele Protopop de Cimișlia, Protoiereul Nicolae Goreanu. Slujba a început cu sfinţirea prestolului, după care a fost oficiată Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, în timpul căreia Episcopul locului dimpreună cu slujitorii și enoriașii au înălțat rugăciuni de cerere și mulțumire Domnului pentru toate binefacerile Sale.

În cadrul serviciului divin, Preasfințitul Anatolie a adresat credincioșilor cuvânt de învățătură, în care a explicat pericopa evanghelică ce s-a citit în cadrul Sfintei Liturghii, mulțumind totodată Părintelui Stareț Tobie pentru primirea călduroasă și binecuvântându-i pe toți credincioșii.

La rândul său, Părintele Arhimandrit Tobie, Starețul Mănăstirii, a mulțumit Ierarhului pentru vizita întreprinsă și pentru binecuvântarea părintească.

La finalul Liturghiei, Vlădica Anatolie dimpreună cu soborul preoțesc a săvârșit și slujba de sfințire și a pus prima piatră la temelia viitoarei biserici cu hramul în cinstea „Sf. Mare Mucenic Gheorghe”.

sursa http://eparhiasud.md/


Articole postate de același autor
407

Voi cei adânc cãzuţi în patimi…

Voi cei adânc cãzuţi în patimi ce vreţi iertarea sã v-aflaţi de şapte ori spãlaţi în lacrimi de Domnul sã vã apropiaţi. Veniţi spre El cu gând cucernic şi duh curat în orice fel cãci Dumnezeu Atotputernic şi-nfricoşat de Sfânt e El. Voi cei ce vreţi a Lui Credinţã în lume s-o mãrturisiţi de şapte […]