Actualitate

Slujbă arhierească în Duminica a XXI-a după Cincizecime la Catedrala Mitropolitană

1968

În Duminica a XXI-a după Cincizecime, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar Mitropolitan a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău.

Alătrui de Episcopul vicar a înălțat rugăciuni Prot. mitr. Vadim Cheibaș, Secretarul Mitropoliei Moldovei și preoții și diaconii locașului de închinare, dar și mulți creștini, veniți la Ospățul euharistic pentru a se uni cu Hristos.

La final, celor prezenți, PS Ioan le-a împărtășit și cuvintele părintești ale ÎPS Mitropolit Vladimir, care a slujit astăzi prima Slujbă în cinstea Icoanei Maicii Domnului Făcătoare de Minuni de la Hârbovăţ, ce a avut loc la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” din s. Hârbovăţ, r-nul Călărași.

sursa http://ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
1900

Parohia Sfântul Gheorghe din Chișinău la ceas aniversar: 200 ani de slujire și credință ortodoxă

Comunitatea parohială Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din mun. Chișinău a sărbătorit în Duminica a IV-a după Învierea Domnului, 19 mai 2019, împlinirea a 200 de ani de slujire la altarul bisericii cu hramul Sfântul Gheorghe. Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost oficiată de către Înaltpreasfințitul Părinte Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, Întâistătător al […]