„În iubire cu Hristos” este tema întâlnirii zilei de miercuri, 16 mai 2018, ora 18.30, de la Biserica «Întâmpinarea Domnului» din incinta USM.
Invitata acestei seri este poeta Ecaterina Negară.
Sunt invitaţi toţi doritorii!

„În iubire cu Hristos” este tema întâlnirii zilei de miercuri, 16 mai 2018, ora 18.30, de la Biserica «Întâmpinarea Domnului» din incinta USM.
Invitata acestei seri este poeta Ecaterina Negară.
Sunt invitaţi toţi doritorii!

În seara zilei de miercuri, 06 decembrie 2017, arhimandritul Iov (Cristea), nevoitor al mănăstirii Curchi, s-a întâlnit cu tinerii Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi. Tema propusă a fost: „Prigoana comunistă asupra mănăstirilor din Basarabia” .” Părintele arhimandrit le-a vorbit celor prezenți despre politica sovietică de marginalizare și de presiune psihologică, economică și socială asupra vieții religioase […]

Este o contrafacere așa-zisa unanimitate de la Sfântul și Marele Sinod. Unii dintre mitropoliții participanți nu au semnat textul final ”Relațiile Bisericii Ortodoxe cu restul lumii creștine”. Potrivit unor informații valabile, au refuzat să semneze textul final ”Relațiile Bisericii Ortodoxe cu restul lumii creștine” cel puțin opt mitropoliți. Din delegația Bisericii Greciei nu a semnat Mitropolitul […]