Actualitate

Sărutul este păcat?

336

Întrebat dacă sărutul este păcat, Părintele Sofronie a răspuns: „Tot ce este în afara lui Dum­nezeu e păcat. Omul, dacă se depărtează de Dumnezeu, se găseşte în întuneric. Tot ceea ce este în Dumnezeu este lumină, iar întuneric nu este în El şi, prin urmare, nici păcat nu este.

Cel care sărută pe altul şi rămâne în Dumnezeu (precum părinţii pe copii sau soţii între ei) nu păcătuieşte, dacă însă îl depărtează pe om de Dumnezeu, este păcat. Deoarece suntem pătimitori, trebuie să evităm aceste lucruri, chiar şi nepătimaşe”.

 

Hierotheos Vlachos, Mitropolit de Nafpaktos și Sfântul Vlasie, Cunosc un om în Hristos: Părintele Sofronie de la Essex, Editura Sophia, București, 2011, p. 235


Articole Asemănătoare
1089

Mulțumesc Ție, Doamne, că vorbești prin gura copiilor !

Dimineața, devreme, abia trezita din somn fetița mea Cristina (4 ani ) mă întreabă veselă : – Ce păpăm astăzi la micul dejun? – Cereale cu lapte îi spun eu repede. – Și trebuie să-i mulțumim lui Doamne – Doamne pentru aceste cereale? – Desigur, draga mea, atâția copii și-ar dori să le aibă și […]

Articole postate de același autor
236

„Doamne, treci la volan, că eu nu mai pot, nu mai ştiu pe unde să o iau!”.

Dumnezeu n-a venit ca să ne scape de necazuri Noi, de obicei, când trăim ceva neplăcut, aşteptăm să scăpăm, sau strigăm la Dumnezeu să ne scape. Or, Dumnezeu n-a venit ca să ne scape de necazuri. Noi să zicem aşa: „Doamne, iată, necazul acesta este un loc de întâlnire cu Tine. Tu când ai spus: […]