Actualitate

Să ştii că noi doi o să mergem împreună-n iad!

8321

Părintele, ca medic al meu, nu-mi vedea numai bolile trupeşti, ci se îngrijea şi de multele mele boli ale sufletului. Voia să mă ajute să dobândesc şi eu smerenia. Într-o seară, mi-a dat un telefon la cabinet, după o exagerată manifestare de iubire a unui cuplu de bolnavi pe care îi îngrijisem.

– Gheorgiţă, sunt eu, Părintele! Şă ştii că noi doi o să mergem împreună-n iad! O s-auzim :”Nebune, în noaptea asta voi cere sufletul tău de la tine! Tu ţi-ai luat partea cea bună în viaţă!”

– Care parte bună, părinte? Un hârb de maşină, o agendă goală şi nopţile de nesomn?

– Ce tot spui acolo, dragă? Oare nu-ţi zice lumea „Ce medic bun eşti! Ce mult ne iubeşti, ce bine ne îngrijeşti, nu jupoi pielea de pe noi!”?

Şi oare nu primeşti tu laudele şi cazi în cursă? Vezi, ţi-ai pierdut „salariul”! Aşa păţesc şi eu. Îmi spun toţi că-s plin de daruri, că pot să le fiu de folos, că fac minuni, că-s sfânt…Iar eu, neghiobul şi slăbănogul, imediat cad în cursă! De-asta ţi-am spus c-o să mergem amândoi în iad!

– Dacă o fi să mergem împreună, atunci să mergem!

-Măi, eu vorbesc serios şi ţie-ţi arde de glume? Ce pocăinţă o mai fi şi asta!

Extras din Părintele Porfirie, Antologie de sfaturi și îndrumări, Editura Bunavestire, p. 422-423

 


Articole Asemănătoare
282

«Doamne, ce păcate oribile. Ce satana mai e și ăsta!»

Cu câțiva ani în urmă, l-am vizitat pe gheronda Simeon de la schitul «Întâmpinarea Domnului», din Néa Skíti, lângă mănăstirea Sfântul Pavel. În vârstă de nouăzeci și cinci de ani, țintuit la pat, aștepta din clipă în clipă moartea care l-ar fi dus aproape de Dumnezeu. Lângă el, părintele Pantelimon, ucenicul său iubit și înger […]

Articole postate de același autor
5427

Sub pomul Ortodoxiei Predică la Duminica I din Post (Ioan 1, 44-52)

Astăzi este o mare sărbătoare. Astăzi este Duminica I din Post, Duminica Ortodoxiei. Dar ce este, iubiţii mei, Ortodoxia? Ortodoxia este întocmai precum aurul curat. Precum aurul e scos din cuptor şi ori de câte ori îl arzi este tot mai curat, aşa şi Ortodoxia noastră: este aur care a ieşit din cuptoarele cele duhovniceşti. […]