Actualitate

Omul care iubeşte, nu suferă

347

Suferă acela care urăşte, care simte răutate, care este întunecat de rele, care este cuprins de invidie şi gelozie, dar cel care iubeşte, nu suferă. Răutatea este apăsătoare, dragostea şi virtutea sunt uşoare. Dragostea lui Dumnezeu este odihnă duhovnicească. Să ne rugăm la Dumnezeul iubirii să intre în noi, să-L simţim şi, când Îl simţim pe Dumnezeu, ne vom dărui şi noi fratelui nostru.

Pentru a ne izbăvi de datoria păcatelor noastre trebuie să ne dăruim aproapelui nostru... Iubirea către Dumnezeu şi către aproapele sunt cele două mari virtuţi pe care se sprijină tot edificiul duhovnicesc. Dacă lipsesc aceste două mari virtuţi, toate celelalte nu au nici un fundament.

Din Părintele Efrem Athonitul, Despre credinţă şi mântuire, tradusă de Cristian Spătărelu, Editura Bunavestire, Galaţi, 2003, p. 25


Articole Asemănătoare
1146

Vreau să fiu o mamă adevărată

— Da, micuțule. Ai pierdut ceva? — Am pierdut-o pe mama. Poate ați găsit-o întâmplător. — Spune-mi, te rog, cum arată mama ta? — Ea este foarte frumoasă și blândă! Și îi plac pisicile. — Avem vești bune pentru tine! Chiar ieri am găsit o mămică – poate este a ta. De unde suni? — […]

Articole postate de același autor
103

Gânduri de la o mamă cu 7 copii

– Câţi copii aveţi? – Şapte copii. – Cum i-aţi crescut, cum i-aţi învăţat, v-a fost greu, cum v-aţi străduit să-i creşteţi? – M-am străduit să-i cresc în frică de Dumnezeu pentru că nici o avere pe lumea aceasta nu poţi s-o dai şi nu este mai mare decât frica de Dumnezeu. Dacă îţi dai […]