Actualitate

Omul care iubeşte, nu suferă

361

Suferă acela care urăşte, care simte răutate, care este întunecat de rele, care este cuprins de invidie şi gelozie, dar cel care iubeşte, nu suferă. Răutatea este apăsătoare, dragostea şi virtutea sunt uşoare. Dragostea lui Dumnezeu este odihnă duhovnicească. Să ne rugăm la Dumnezeul iubirii să intre în noi, să-L simţim şi, când Îl simţim pe Dumnezeu, ne vom dărui şi noi fratelui nostru.

Pentru a ne izbăvi de datoria păcatelor noastre trebuie să ne dăruim aproapelui nostru... Iubirea către Dumnezeu şi către aproapele sunt cele două mari virtuţi pe care se sprijină tot edificiul duhovnicesc. Dacă lipsesc aceste două mari virtuţi, toate celelalte nu au nici un fundament.

Din Părintele Efrem Athonitul, Despre credinţă şi mântuire, tradusă de Cristian Spătărelu, Editura Bunavestire, Galaţi, 2003, p. 25


Articole Asemănătoare
978

Dumnezeu este o mare dragoste

„Pentru mine Dumnezeu este o mare dragoste. Stiti oamenii aceia, care te iubesc si te tot iubesc si iarasi te iubesc, indiferent cat i-ai alunga, cat i-ai ocari, cat i-ai rani si i-ai lovi…ei te tot iubesc si te tot iubesc.” …Ne batem in piept cu credinta noastra… dar picam la primul hop, la prima […]

Articole postate de același autor
248

Să punem pe fiece zi a vieţii noastre pecetea veşniciei

Cunoscând puterea răscumpărătoare a rugăciunii, diavolul, care nu doreşte nimic altceva decât pierderea întregii omeniri, ca toţi să fie părtaşi sorţii lui, face tot ce-i stă în putinţă ca să ne împiedice de la rugăciune. Diavolul nu încearcă prea mult să ne împingă să păcătuim, căci ştie că pocăinţa sinceră poate şterge mulţime de păcate, […]