Actualitate

Mărturisirea preoților din raionul Fălești

2280

Vineri, 17 februarie 2018, în ajunul Postului Mare, în biserica „Sf.M.Mc.Dimitrie” din orașul Fălești, sectorul Gara Feroviară, a avut loc adunarea clericilor din raionul Fălești. Întrunirea a debutat cu rugăciunile pentru mărturisirea slujitorilor altarului, săvârșită de duhovnicul circumscripției, protoiereul Vasile Rodnițchi. A fost anunțat locul desfășurării Cântului Pascal în satul Pînzăreni pentru blagocinia Fălești 1 și respectiv în satul Albineț pentru blagocinia Fălești 2. A urmat consfătuirea preoților pe marginea celor mai importante teme curente de ordin intern și administrativ. Preoții și-au cerut iertare unii de la alții înainte de a se mărturisi și au încheiat adunarea cu rugăciunea Axionului.

sursa http://ephbalti.md


Articole postate de același autor
603

Calendarul zilei – 12 aprilie 2019

Aflăm povestea de viaţă a Sfântului Ioan Scărarul, autorul operei „Scara”, carte care ne descrie viaţa duhovnicească sub forma unei scari cu 30 de trepte care ne duce spre Divinitate.