Actualitate

Mănăstirea pentru mine este totul, deoarece aici L-am aflat pe Dumnezeu

471

„Mănăstirea pentru mine este totul, deoarece aici L-am aflat pe Dumnezeu și de mic copil mă regăsesc în ea. Biserica este viață, iar monahismul, precum spune marele duhovnic Rafail Noica, o viață deplin în Dumnezeu; căci monahismul este îngeresc, numai în felul în care reușim să ne dezlipim de toate deșertăciunile lumii acesteia”.

Arhim. Siluan Șalari, Starețul Sf. Mănăstiri Curchi


Articole Asemănătoare
51

Nu trebuie să-ţi pleci capul şi să abdici, oricare şi oricum ar fi păcatul

Diavolul ţânteşte acest mare obiectiv: să ne despartă de Dumnezeu. Nu-i va fi uşor să o facă direct, că aşa s-au încununat mulţi creştini care au simţit în ei puterea credinţei, ştiind că omul e făcut de Dumnezeu singur, numai pentru Dumnezeu şi nu se pot despărţi de El. Satana, care n-are o clipă de […]

Articole postate de același autor
4370

Vrei să mori fericit?

Un om s-a dus odată la Sfântul Macarie, în pustie, şi i-a cerut să-i arate un mijloc de a muri fericit. – Mergi în curtea bisericii şi defaimă morţii, a fost răspunsul. Tânărul a făcut după cum a fost sfătuit, şi când s-a întors la Macarie a fost întrebat de răspunsul morţilor. – Nimic, a […]