Actualitate

„Iubeşte şi fă ce vrei”

4599

Binecunoscutul aforism al Fericitului Augustin: „Iubeşte şi fă ce vrei”, înseamnă de fapt: „Iubeşte-L pe Dumnezeu, şi fă ce vrei”. Acest cuvânt ar putea foarte bine servi drept deviză adolescenţilor şi celor care încearcă să le călăuzească paşii pe un drum creştinesc. Dragostea de Dumnezeu e o pavăză şi o chezăşie de pocăinţă, oricare ar fi greşeala noastră. Un copil care-L iubeşte pe Dumnezeu este mai ocrotit decât cel care, fiind prea îngrădit în libertatea lui, se răzvrăteşte împotriva lui Dumnezeu.

O tânără şi-a întrebat într-o zi tatăl cum ar trebui să danseze (dacă este invitată la o petrecere). Tatăl i-a răspuns: „Dansează ca să te simţi bine; dar simte-te bine în aşa fel încât, întorcându-te acasă, în camera ta, să mai poţi privi icoana Domnului şi să-I mulţumeşti – şi să nu te ruşinezi privindu-L în faţă.”

Din Sfaturi pentru o educație ortodoxă a copiilor de azi, Editura Deisis, Sibiu, 2006, p. 105-106


Articole Asemănătoare
11219

Cu ce se mândresc mamele?

Părintele Cleopa spunea că un preot nu are voie să pună cununa de mire sau de mireasă pe capul unui mire sau al unei mirese care deja au viaţă de familie, însă astăzi se prac­tică acest lucru în Biserică. De ce înainte nu, şi astăzi, da? Pentru că înainte, dacă îți consumai borcanul de miere, […]

Articole postate de același autor
64

A avut loc Conferința Internațională „Biserica și tinerii”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Rector al Academiei de Teologie Ortodoxă din Moldova, astăzi, 14 decembrie 2016, în incinta instituției, a avut loc Conferința Internațională cu tematica: „Biserica și tinerii”. Evenimentul a debutat în capela studențească cu săvârșirea acatistului Sfântului Duh, în prezența studenților instituției, după care a urmat conferința. La inaugurarea […]