Actualitate

„Iubeşte şi fă ce vrei”

4605

Binecunoscutul aforism al Fericitului Augustin: „Iubeşte şi fă ce vrei”, înseamnă de fapt: „Iubeşte-L pe Dumnezeu, şi fă ce vrei”. Acest cuvânt ar putea foarte bine servi drept deviză adolescenţilor şi celor care încearcă să le călăuzească paşii pe un drum creştinesc. Dragostea de Dumnezeu e o pavăză şi o chezăşie de pocăinţă, oricare ar fi greşeala noastră. Un copil care-L iubeşte pe Dumnezeu este mai ocrotit decât cel care, fiind prea îngrădit în libertatea lui, se răzvrăteşte împotriva lui Dumnezeu.

O tânără şi-a întrebat într-o zi tatăl cum ar trebui să danseze (dacă este invitată la o petrecere). Tatăl i-a răspuns: „Dansează ca să te simţi bine; dar simte-te bine în aşa fel încât, întorcându-te acasă, în camera ta, să mai poţi privi icoana Domnului şi să-I mulţumeşti – şi să nu te ruşinezi privindu-L în faţă.”

Din Sfaturi pentru o educație ortodoxă a copiilor de azi, Editura Deisis, Sibiu, 2006, p. 105-106


Articole Asemănătoare
1003

11 reguli canonice ale nunţii creştine

Regulile canonice pe care sunt datori a le împlini tinerii sunt unsprezece la număr, şi anume: – Cei doi tineri care vor să se cunune unul cu altul să nu fie între ei niciun fel de rudenie trupească sau duhovnicească, adică din Sfântul Botez. Cununia între rude este oprită cu desăvârşire de Sfintele Canoane ale […]

Articole postate de același autor
98

Cum să ne rugăm lui Dumnezeu atunci când avem necazuri?

Cum să ne rugăm lui Dumnezeu atunci când avem necazuri sau când întâmpinăm greutăţi? – Păi, cum să te rogi?! Te rogi cum se roagă omul ca să scape de necazuri. Părintele Arsenie zicea că omul se roagă de Dumnezeu să-l scape de necazuri, şi Dumnezeu se roagă de om să se ferească de păcate. […]