Actualitate

ÎPS Mitropolit Vladimir participă la lucrările şedinței plenare a Comisiei Intersoborniceşti a Bisericii Ortodoxe Ruse

3010

Astăzi, 23 ianuarie, în oraşul Moscova, sub președinția Preafericitului Patriarh Kirill, au demarat lucrările şedinței plenare a Comisiei Intersoborniceşti a Bisericii Ortodoxe Ruse.

La această întrunire din partea Bisericii Ortodoxe din Moldova participă Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir.

La începutul şedinţei Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse a prezentat ordinea zilei şi a evocat rezultatele principale ale activiăţii Comisiei Intersoborniceşti

Cu mai multe detalii vom reveni pe parcursul zilei.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
992

Că şi acesta este fiu al lui Avraam – Predică la Duminica lui Zaheu vameșul

Duminica aceasta, a XXXII-a dupa Rusalii, aduce cu sine drumul lui Hristos din afara Ierihonului – acolo unde vindeca pe orbul din duminica ce a trecut, dând lectia adâncimii smerite a minunii lui Hristos – în Ierihon, orasul care, nu-i asa, aduce aminte prin rezonanta sa, de locul biruintei dintâi a poporului celui ales, prin […]