Actualitate

ÎPS Mitropolit Vladimir participă la lucrările şedinței plenare a Comisiei Intersoborniceşti a Bisericii Ortodoxe Ruse

3001

Astăzi, 23 ianuarie, în oraşul Moscova, sub președinția Preafericitului Patriarh Kirill, au demarat lucrările şedinței plenare a Comisiei Intersoborniceşti a Bisericii Ortodoxe Ruse.

La această întrunire din partea Bisericii Ortodoxe din Moldova participă Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir.

La începutul şedinţei Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse a prezentat ordinea zilei şi a evocat rezultatele principale ale activiăţii Comisiei Intersoborniceşti

Cu mai multe detalii vom reveni pe parcursul zilei.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media


Articole Asemănătoare
3075

Duminica a doua după Cincizecime la Catedrala mitropolitană – De la năvod la Evanghelie

Astăzi, mai mult ca oricând, ne cheamă Hristos la pocăinţă, la biserică, la faptele bune care ne aduc bucuria mântuirii. Fiecare dintre noi să ne deschidem inima, pentru Dumnezeu, pentru Evanghelie, pentru o viaţă creştinească mai înaltă, mai curată, cât mai sfântă. (părintele Cleopa Ilie) În Duminica a doua după Cincizecime Întâistătătorul a săvârșit Sfânta […]

Articole postate de același autor
76

Eşti bogat sau sărac?…

Într-o bună zi, un tată care avea o situaţie materială deosebită, a dorit să-şi lase singurul fiu să petreacă o noapte la o familie de condiţie financiară extrem de modestă. Procedând astfel, a intenţionat să-i arate indirect băiatului ce înseamnă sa nu ai bani, sperând ca astfel îl va face să aprecieze mai mult bunăstarea […]